Ničivý tajfun Hagupit se žene na Filipíny, armáda v pohotovosti

Manila - Přírodní živly si letos krutě pohrávají s Filipínami. K souostroví se žene tajfun Hagupit. Region se přitom ještě nevzpamatoval z tajfunu Haiyan, jehož řádění před více jak rokem nepřežilo 7000 lidí.

Tajfun

Tisíce obyvatel, kteří po loňské katastrofě nadále žijí ve stanech a jiných provizorních obydlích, byly vyslány do evakuačních středisek. Nepředpokládá se, že by Hagupit dosáhl takové síly jako tajfun Haiyan loni v listopadu, na pobřeží by ale mohly narážet vlny sahající až po střechy domů, napsal zpravodajský server BBC News.

Vláda uvedla do pohotovosti armádu a přepravuje potravinové balíčky do odlehlých vesnic, které by mohly být o víkendu odříznuty od okolního světa záplavami.

Prezident Benigno Aquino svolal dnes v metropoli Manile mimořádnou schůzku vládních organizací pro reakci na katastrofy. Zabývala se mimo jiné dostupností nákladních letadel filipínských vzdušných sil pro nouzové lety, připraveností nemocnic a také policie pro udržení pořádku a zabránění případnému rabování.

Zdroj: YouTube

Přeživší tajfunu Haiyan Emily Sagalesová uvedla, že její stále nervózní sousedé v centrálním městě Tacloban, které Haiyan prakticky srovnal se zemí, si sbalili své šaty a uchýlili se na sportovní stadion ve městě či do bezpečnějších domovů svých sousedů. V obchodech s potravinami a na čerpacích stanicích se vytvořily dlouhé fronty, jak se místní obyvatelé snaží zásobit základním zbožím, dodala.

Tajfun Hagupit se dnes pohyboval v Tichém oceánu zhruba 850 kilometrů východně od souostroví. Bouři provází vítr o rychlosti až téměř 200 kilometrů v hodině, který může v poryvech dosahovat rychlosti až 230 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů je šance, že by se Hagupit mohl stočit na sever směrem k Japonsku a Filipíny by zcela minul, místní úřady se ale připravují na nejhorší scénář, uvedl server BBC News. Nejkritičtější předpovědi počítají s tím, že Hagupit v sobotu dorazí k provincii Východní Samar a do té doby ještě zesílí.

Související:

Právě se děje