2,5 milionu lidí prchá do úkrytů, na Filipíny se valí smrtící bouře

Manila - Tajfun Hagupit se žene na Filipíny, udeřit by měl zítra večer od východu. Meteorologové předpokládají, že půjde o letošní nejničivější bouři. Do úkrytu se odebralo již 2,5 milionu lidí.

Ilustrační foto

Podle předpovědí meteorologů zasáhne tajfun 55 z 85 filipínských provincií. Projde pásem území dlouhým 600 kilometrů a v různé míře zasáhne do životů 30 až 50 milionů lidí.

Úřady zahájily evakuaci asi půl milionu rodin, tedy zhruba 2,5 milionu obyvatel severovýchodních oblastí Filipín. S jejich převozem pomáhají všechny dopravní prostředky patřící místním úřadům a armádě. "Právě jsou mobilizovány všechny zdroje," komentoval situaci pro agenturu AFP oblastní šéf civilní obrany Bernardo Alejandro.

Zdroj: YouTube

Mnoho lidí opouštělo své přímořské domovy již ve čtvrtek, kdy také urychleně nakupovali základní potraviny. V centrálních částech země, které se ještě nevzpamatovaly ze spouště způsobené tajfunem Haiyan, vyděšení obyvatelé již neponechávají nic náhodě a stěhují se pod ochranu pevnějších staveb.

Úřady nicméně nepředpokládají, že by Hagupit dosáhl takové síly jako loni v listopadu tajfun Haiyan, který zabil více než 7000 lidí. Oko bouře, kterou nyní provázejí větry o rychlosti přes 230 kilometrů v hodině, projde napřed východními provinciemi Samar a Leyte, které loňský průlet Haiyanu zpustošil nejvíce.

Související:

Právě se děje