Tajfun Hagupit udeřil. Jedna z největších evakuací v historii pokračuje

Manila - Mohutný tajfun Hagupit již dorazil do města Dolores na východním pobřeží Filipín. Bouře způsobila výpadek elektřiny a kácela stromy, ztráty na životech zatím nebyly hlášeny. Kvůli obavám z řádění živlu již z této oblasti utekl více než milion lidí. Podle agentury Reuters jde o jednu z největších mírových evakuací v historii.

Ilustrační foto

Tajfun sice mírně zeslábl, nárazy větru však stále dosahují rychlosti až 195 kilometrů v hodině. "Mnoho stromů se skácelo, některé z nich na dálnici," řekl agentuře AP mluvčí policie města Dolores Alex Robin. "Nacházíme se v naprosté temnotě. Světlo máme pouze z kapesních svítilen," dodal.

Mohutná bouře o průměru 600 kilometrů se večer místního času (po poledni SEČ) nacházela ještě necelých 200 kilometrů od filipínského pobřeží. Její plný dopad na pevninu se čeká v noci místního času - pravděpodobně pozdě večer SEČ. Podle odhadu meteorologů, které cituje agentura DPA, narazí na pevninu pravděpodobně v oblasti kolem města Dolores, asi 500 kilometrů jižně od metropole Manily.

Zhruba 200 kilometrů jižně od Dolores přitom loni zuřil pustošivý tajfun Haiyan, který si vyžádal tisíce obětí na životech. Přehnal se přes ostrovní stát v několika set kilometrů širokém pásu a zasaženou oblast silně zpustošil.

Tajfun Hagupit dnes mírně zeslábl, zhruba na rychlost 185 kilometrů v hodině, s nárazy větru o rychlosti do 210 kilometrů v hodině.

Šest letišť v centrální oblasti Filipín bylo preventivně uzavřeno, stovky letů byly zrušeny, stejně jako provoz trajektů. Opatření postihlo tisíce cestujících.

Do nouzových přístřeší ve velkých sportovních halách a v kostelech se natlačily celé rodiny. Ve městě Tacloban s 200.000 obyvatel, které loňský tajfun téměř srovnal se zemí, očekávají lidé příchod Hagupitu obzvláště vyděšeně.

Související:

Právě se děje