Tajfun Hagupit se žene na Manilu, počet obětí roste

Manila - O víkendu řádil v centrální části Filipín tajfun Hagupit, který nyní míří na Manilu. Díky včasné evakuaci se podařilo snížit počet obětí na minimum, přesto si živel vyžádal již 27 obětí. Tropická bouře na cestě směrem k metropoli podle meteorologů zeslábla a provázejí ji větry o rychlosti 120 až 150 kilometrů v hodině. Lidé se již někde vrací do svých domovů.

Tajfun Hagupit si na Filipínách vyžádal 27 obětí
doporučujeme

Podle zpravodajského serveru BBC News byly v hlavním městě uzavřeny školy, finanční trhy, státní úřady a výrazně omezena je letecká doprava.

Hagupit, který provázel vichr dosahující až 210 kilometrů v hodině, nad filipínskou pevninou postupně ztratil na síle a na Manilu by měl udeřit jako bouře s větrem o rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině. Manilské úřady preventivně evakuovaly tisíce osob, které žijí u řek a na mořském pobřeží. V oblasti jižně od metropole je bouře očekávána dnes večer místního času (po poledni SEČ).

Statisíce Filipínců ze střední části souostroví se dnes po víkendovém průletu tajfunu začaly vracet do svých domovů. "Máme tu problémy s elektrickým proudem, jídlo je problém, protože lodě nemohou odplout," sdělila starostka města Jipapad v provincii Východní Samar, kam tajfun dorazil v sobotu večer. Oblast byla podle ní v neděli pod vodou, takže nebylo možné ji opustit a opatřit si potraviny.

"Jsme šťastni, že jsme si z minulých zkušeností vzali poučení. Je to dobré znamení," konstatovala generální tajemnice filipínského Červeného kříže Gwendolyn Pangová.

"Nyní máme celkem 27 mrtvých, většinu z nich v Boronganu, v provincii Východní Samar," řekl šéf filipínského Červeného kříže Richard Gordon, podle kterého se většina obětí utopila při lokálních záplavách. Tajfun Haiyan si při průletu po zhruba stejné trase přitom vyžádal loni na Filipínách více než 7000 obětí.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama