Nejmrazivější teplotní rekord na Zemi stále platí

San Francisco - Už rok platí nejmrazivější rekord na Zemi. Teplota minus 93,2 stupně Celsia byla zaznamenána v roce 2010 v oblasti věčného ledu v Antarktidě, ale vědci ji zveřejnili teprve loni 9. prosince na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.

Ledovec, Antarktida

Nejchladnější místo na zemském povrchu se nově nachází na hřebeni Východoantarktické plošiny. V této lokalitě vědci objevili praskliny uvnitř ledového povrchu, v nichž zůstává po nějakou dobu nehybný vzduch. Satelitní měření uvnitř jedné z těchto vzduchových kapes z 10. srpna 2010 odhalilo novou teplotu minus 93,2 stupně.

Dosud nejchladnější místo se nachází opodál. Ruská výzkumná stanice Vostok ve východní části Antarktidy naměřila v roce 1983 teplotu minus 89,2 stupně.

Značná výška povrchu ledovcového štítu a vysoká zeměpisná šířka spolu s velkou vzdáleností od oceánu a vlivy aktivního povrchu způsobují, že teploty ve vnitrozemí antarktické pevniny jsou mnohem nižší než na pobřeží. Průměrná lednová teplota v centrální části kontinentu dosahuje asi –30°C. V pobřežních oblastech průměrná lednová teplota činí asi -5 až 0°C, avšak průměrné měsíční teploty v zimě jsou výrazně nižší a pohybují se nejčastěji v mezích kolem –15 až –30°C, uvedl national-geographic.cz.

Související:

Právě se děje