Tajfun Hagupit opustil Filipíny, zanechal po sobě spoušť +VIDEO

Manila - Tajfun Hagupit, který už jen jako tropická bouře střední síly dnes opustil Filipíny a zamířil na západ k Vietnamu, zničil na své cestě na 13 tisíc domů a více než 22.300 jich poškodil. Tyto škody napáchal vesměs jen na východofilipínském ostrově Samar, na který udeřil v sobotu od východu.

Ilustrační foto

Filipínští meteorologové na dnešek již zrušili veškerá varování před nebezpečími vyplývajícími z řádění bouře, která v průběhu noci značně zeslábla.

Podle šéfa filipínského Červeného kříže Richarda Gordona většinu obětí na Samaru "spláchly" lokální záplavy a některé zabily padající stromy. Na postižená místa se nyní snaží dostat záchranáři, ale kvůli popadaným stromům a rozmetaným předmětům a troskám je přístup obtížný, zejména do tamních odlehlých vesnic.

Zdroj: YouTube

Škody ale jsou podle dosavadních hodnocení podstatně nižší, než jaké způsobil Haiyan, který při postupu po zhruba stejné trase přitom loni vyžádal na Filipínách více než 7000 obětí. Podstatně nižší ztráty po tajfunu Hagupit jsou mimo jiné zásluhou rozsáhlých evakuací.

Témata: Filipíny | Tajfun

Související:

Právě se děje