Tornádo zpustošilo jih Mississippi, čtyři mrtví +VIDEO

Washington - Jih USA včera odpoledne zasáhla větrná bouře. Ve státě Mississippi tornádo zabilo čtyři lidi, guvernér vyhlásil stav nouze.

Ilustrační foto

Tornádo zpustošilo jih Mississippi v úterý odpoledne místního času (v noci na dnešek SEČ). Dva lidé z hlášených čtyř obětí zahynuli poté, co živel zničil jejich obytný přívěs. Zranění v oblasti utrpělo několik desítek lidí a několik tisíc domácností se ocitlo bez dodávek elektrické energie. Guvernér státu Phil Bryant vyhlásil ve dvou nejpostiženějších jižních okresech stav nouze.

Ve městě Sumrall tornádo postihlo školku, děti byly evakuovány do nedaleké budovy banky. Nikdo podle CNN neutrpěl zranění. Bouře řádila také v sousední Louisianě, kde zničila přes dvě desítky domů.

Zdroj: YouTube

Tornáda vzniknou, jakmile se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Jejich střetnutí vyvolá horizontální rotaci vzduchu. V případě, že k tomuto střetu větrů dojde v bouřkovém oblaku (tzv. cumulonimbus), proudění vystupující z teplého bouřkového mraku zdvihne rotující vzduchový válec a vztyčí ho do vertikální polohy. Spojení vertikálního a otáčivého pohybu vytváří velmi široký sloup zvířeného vzduchu (tzv. mezocyklonu), vysvětluje meteocentrum.cz.

Z dosud nedostatečně známých příčin se někdy uvnitř objeví vír, který se stává viditelným, jestliže je vzduch dostatečně vlhký, aby mohlo dojít ke kondenzaci. Poté se spustí dolů, až dosáhne zeměm čímž se vytvoří tornádo v pravém slova smyslu.

Jeho velikost se pohybuje mezi 100 - 600 metry v průměru. Tornáda se vyskytují po celé zemi, nejčastěji v oblasti středozápad a jih Ameriky. Jedná se o tzv. tornádový pás, který se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Apalačským pohořím – Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska.

Témata: Tornádo | USA

Související:

Právě se děje