Chaos v atmosféře: V Arktidě byly teploty kolem nuly. Zajímavé počasí čeká i Česko

Berlín/Praha - V Arktidě, kde běžně panují mrazy kolem minus 30 až 40 stupňů Celsia, byly v uplynulých dnech teploty kolem nuly. Dnes již ale teploty poklesly k minus 15 stupňům. Nezvyklá situace podle meteorologů ale nesouvisí s globálním oteplováním.

Přidejte svůj názor

Arktida

Jde zřejmě o projev chaotického systému v atmosféře. Profesorka Dorthe Dahlová-Jensenová z univerzity v Kodani vysvětlila, že takového jevy nejsou nijak vzácné. Teploty se v arktickém regionu mění často.

Údaje o teplotách v polárním regionu získávají vědci z bójí, přímo na severním pólu ale žádná měřicí stanice není. Ta nejbližší k pólu je na Špicberkách a od severní točny je vzdálena 1500 kilometrů. Ze středečních údajů vyplývá, že zde bylo sedm stupňů Celsia. I dnes meteorologové na tomto souostroví v Severním ledovém oceánu hlásí podobné teploty. Nyní je zde okolo pěti stupňů, začne se ale rychle ochlazovat. Na pondělí je již hlášen mráz a na konci příštího týdne rtuť v teploměru klesne k minus 17 stupňům.

Zatímco z Atlantiku proudí nad severní pól teplý vzduch z tropů, ten polární je naopak vytlačován k jihu Spojených států. Počasí na jihu USA, který postihly bouře a záplavy, a v polární oblasti tak spolu souvisejí.

Přelom roku přinese do Česka zajímavé počasí

Od západu se postupně blíží okluzní fronta, která nás nakonec určitě ovlivní i srážkami. V Karlovarském kraji už začalo na promrzlé silnice sněžit. Sníh někde zůstává na silnicích nebo se místy mění v náledí. Silnice jsou sjízdné, ale se zvýšenou opatrností, upozorňují silničáři. Praha bude zasažena kolem půlnoci, na Moravu dorazí až na Nový rok dopoledne, uvedlo meteocentrum.cz.

Důležité je jejich skupenství. Zatímco silvestrovský večer na západě Čech je přinese ještě v dešťové fromě, jak bude fronta během noci postupovat k východu, změní se ve sněžení. Problém je, že teploty budou na celém území pod nulou, takže déšť v západní polovině Čech bude večer namrzat. Při silvestrovských oslavách tedy pozor na nějaké to nepříjemné uklouznutí na ledu - byla proto vydána i výstraha.

Pro hory to ale znamená konečně přírodní sníh, ve východní polovině území se sněhová pokrývka vytvoří i v nižších polohách. Nepůjde ale o žádné závěje, spadnou maximálně 3 centimetry. A víc nebude ani u Muzea, ani na horách.

V západních i jižních a středních Čechách se na Nový rok za frontou teploty opět přehoupnou přes nulu, takže zde případný sníh spíš roztaje. Aspoň liliputánské sněhuláky budou tedy moci vytvořit nejspíš jen na Moravě či na východě Čech, a na horách. Tam by teploty na Nový rok měly zůstat pod nulou po celý den.

Témata: Počasí | arktida
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Austrálii zasáhla stoletá povodeň, v ulicích města plavou krokodýli a hadi

04.02.2019 15:46 Úřady ve městě Townsville na severovýchodě Austrálie vyzvaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé…

Středozápad USA čeká další šok, teploty vystřelí o 50 stupňů

01.02.2019 12:42 Nebývalé mrazy, které ochromily život na americkém středozápadě, může v příštích dnech vystřídat…

Austrálie se peče. Leden byl historicky nejteplejší měsíc, vedra pokračují

01.02.2019 07:46 Letošní leden se v Austrálii zapsal jako historicky nejteplejší měsíc od začátku měření. Průměrné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama