Země se mění, s naší planetou se něco děje. Vědci jsou zmatení, prý bude hůř

Washington - Země je v tuto chvíli rozpálenější než kdy dříve. Tvrdí to odborníci z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) s tím, že budoucnost není pro lidstvo příliš lichotivá.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Země
doporučujeme

Podle vědců je zima stále více na ústupu a dochází k proměně charakteru naší atmosféry. Lidstvo tak zřejmě čekají nové teplotní rekordy, které nebudou příiš příznivé. NOAA upozorňuje, že úhrnná průměrná teplota povrchu souše a oceánu byla v červnu o 0,9 stupně Celsia nad průměrem celého 20. století. Ten představuje 15,5 stupně Celsia.

Předchozí měsíc byl nejteplejším červnem, jaký kdy hydrometeorologové zaznamenali. Tento trend se ale drží už 14 měsíců po sobě pořadí a je na snadě, že planeta se otepluje. Američtí vědci však upozornili na další důležitou věc. Celosvětová teplota moří byla letos v červnu vyšší než loni ve stejnou dobu, teplota na souši ale přitom nebyla výrazně změněna.

Faktem zůstává, že každý letošních šesti měsíců vytvořil nějaký teplotní světový rekord a vědci předpokládají, že rok 2016 bude nejteplejším rokem v historii. Problém tak bude mít například Arktida, kde bylo zjištěno nejmenší množství ledu od začátku roku 2016. Podle vědců z NASA je povrch ledové plochy v Akrtidě dokonce až o 40 procent menší, než tomu bylo mezi lety 1970 a 1980.

Odborníci zároveň uklidňují a tvrdí, že bezprostřední nebezpečí nám nehrozí. Rok 2017 by se měl nést v duchu mírnějších teplotních vyhlídek díky slábnoucímu vlivu jevu zvaného El Niňo. Ačkoliv toto předpokládané ochlazení vítají, přesto se následujících let obávají. Planeta se totiž může ochladit pouze dočasně, ani El Niňo ale zřejmě nezastaví trend rostoucích teplot.

Vědcům nedá oteplování planety spát a jako příčinu vidí zejména nadměrné množství skleníkových plynů. V této souvislosti dodávají, že právě počasí může být příčinou řady přírodních katastrof, které svět potkaly v uplynulých letech či teprve potkají.

Britští experti už v květnu očekávali, že letošní léto bude nejteplejší za posledních 40 let. Teploty už v předchozích měsících v některých částech Evropy hravě překonávaly dvacetistupňovou hranici.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress k nárůstu teploty přispěl jednak jev El Niňo, který má v určitých letech za následek změny proudění větru a tím velký vliv na počasí na celé Zemi a samozřejmě i globální změny klimatu způsobené člověkem. "K nárůstu teploty zřejmě bude v důsledku vlivu člověka docházet i nadále," upozornila už dříe server EuroZprávy.cz Honsová.

Loading...
Témata: Počasí | Země
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící vedra dál svírají část Indie. 78 mrtvých, platí zákaz vycházení

17.06.2019 17:18 Vlna extrémních veder zabila za poslední dva dny v severoindickém státě Bihár minimálně 78 lidí,…

Teploty v Indii atakují 50 stupňů. Desítky mrtvých, lidé kolabují ve…

14.06.2019 14:54 Indie se potýká s vlnou veder, která si za poslední měsíc vyžádala nejméně 36 mrtvých. V metropoli…

Indie evakuuje 300 tisíc lidí. Udeří cyklon Vayu, obří vlny zaplaví pobřeží

12.06.2019 13:52 Indické úřady plánují během dneška evakuovat na 300.000 lidí z pobřeží západního státu Gudžarát…

Katastrofa. Záplavy devastují Arkansas a Missouri, protrhly se…

01.06.2019 10:46 Záplavy v amerických státech Arkansas a Missouri způsobily protržení či poškození protipovodňových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama