Floridu pustoší hurikán Hermine. Vypukl zmatek, 70 tisíc domů bez elektřiny

Miami - Hurikán Hermine dnes ráno zasáhl sever Floridy, bez proudu je 70 tisíc domácností. Guvernér Rick Scott vyhlásil stav nouze v 51 okresech.

Přidejte svůj názor

Hurikán

Jde o první hurikán, který Floridu zasáhl za 11 let. Přinesl s sebou intenzivní srážky a vítr o síle 130 kilometrů v hodině. Živel si na Floridě vyžádal nejméně jeden lidský život.

První zaplavená místa hlásí například město Cedar Key. "Je tu zmatek...velká voda je na mnoha místech," uvedl Virgil Sandlin, policejní šéf ze Cedar Key. "Byl jsem tu i v roce 1985 během hurikánu Elena, ale nevzpomínám si na nic tak hrozného," dodal.

V oblasti Green Key a Hudson Beach museli záchranáři evakuovat nejméně 18 lidí, kteří kvůli stoupající vodě uvízli ve svých domech. Všichni byli odvezeni do nedalekého provizorně zřízeného přístřešku, uvedla agentura AP. Zaplaveno bylo i množství silnic.

S bouřemi se Florida setkává často, hurikány se jí ale většinou vyhýbají. Posledním hurikánem, který v oblasti udeřil, byla v říjnu 2005 Wilma, která způsobila smrt pěti lidí a škody za 23 miliard dolarů (téměř 560 miliard Kč).

"Životy lidí mohou být ohroženy. Neměli jsme tu hurikán dlouhé roky," nechal se slyšet guvernér Scott. V případě potřeby je připraveno zasáhnout 8000 příslušníků floridské národní gardy, dodal. Obyvatele vyzval, aby nevycházeli z domů.

Hermine během přechodu nad Georgií sice nadále slábne, ale Národní středisko pro hurikány (NHC) vydalo varování před silným větrem na jihovýchodním pobřeží a před bleskovými záplavami v důsledku lijáků, které bouři doprovázejí.

Témata: Hurikán | USA | Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ameriku zasáhla silná sněhová bouře, tisíce letů zrušeny

20.01.2019 19:08 Kvůli sněhové bouři, která zasáhla nejméně 15 amerických států od středozápadu až po Novou Anglii,…

Východní Středomoří zasáhla písečná bouře, Izrael trápí povodně

16.01.2019 16:48 Vlna špatného počasí dnes přinesla do částí východního Středomoří písečnou bouři, krupobití,…

Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i…

16.01.2019 12:37 Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve…

Kalifornii ochromily sesuvy půdy: Masa bahna a kamení uvěznila řidiče v…

07.01.2019 12:31 Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy v oblasti jižní Kalifornie, které zasáhly loňské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama