Hurikán Matthew je na čtvrtém stupni síly, Karibik čeká katastrofu

Miami - Hurikán Matthew přechodně dosáhl nejvyšší páté kategorie, čímž se stal nejsilnějším v Atlantiku od dob řádění hurikánu Felix v roce 2007. Vítr původně dosahoval rychlosti 260 km/h, poté ale mírně zeslábl na nejvýše 250 km/h. I to ale stačí na devastaci obytných oblastí.

Přidejte svůj názor

Hurikán
doporučujeme

Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Uragán nyní míří na Jamajku. "Vláda je v nejvyšší pohotovosti," uvedl mluvčí jamajské vlády Robert Morgan. "Doufáme, že nás hurikán nezasáhne, ale pokud se tak stane, vynasnažíme se ze všech sil předvést, že jsme lidé na svém místě," dodal s tím, že v pohotovosti jsou záchranáři, policisté, vojáci.

Jamajčané zaplnili obchody, aby se zajistili nouzovými zásobami. "Odešla jsem z práce, abych si vyzvedla pár věcí, svíčky, drobnosti, chleba," řekla Angella Wageová (41) v přeplněném obchodě v metropoli Kingstonu.

Podle Evana Thompsona z jamajské národní meteorologické služby, by první dopady bouře mohli místní obyvatelé pocítit již dnes. Lijáky by měly zasáhnout hlavně východní část ostrova a ve vyšších polohách by mohly způsobit záplavy a sesuvy půdy. Naplno živel na ostrov udeří zřejmě v pondělí.

Posledním velkým hurikánem, který Jamajku zasáhl, byl v roce 2012 hurikán Sandy. Vypadá to, že Matthew je zatím ještě mocnější, než byl v roce 1988 hurikán Gilbert, který způsobil na Jamajce největší škody v moderní historii země.

Kolumbijská vláda už vydala varování před hurikánem na území poblíž hranice s Venezuelou. Na pozoru před hurikánem by se měli mít také obyvatelé Haiti, Dominikánské republiky a Kuby. Už ve středu si Matthew vyžádal jednu oběť. Na ostrově Svatý Vincent v Malých Antilách při bouři zahynul šestnáctiletý chlapec.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Monzuny přinesly zkázu. Přes 130 mrtvých, na vojáky se během večírku…

15.07.2019 12:48 Aktualizováno Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka…

Tropická bouře Barry zeslábla, riziko tornád a záplav trvá

15.07.2019 07:12 Tropická bouře Barry, která zasáhla americký stát Louisiana, podle nejnovějších zpráv z nedělního…

Bouře Barry devastuje Louisianu, lidé prchají před záplavami na střechy. A…

14.07.2019 16:20 Aktualizováno Tropická bouře Barry zasáhla americký stát Louisiana, kde zaplavila některé dálnice. V zaplavených…

Monzunové povodně spláchly část Nepálu, desítky mrtvých. Má být ještě hůř

14.07.2019 14:00 Silný déšť, který vyvolal v Nepálu a dalších částech Asie záplavy a sesuvy půdy, připravil v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama