Hurikán Matthew se pomalu blíží k Jamajce a Haiti

Miami (USA) - Nad Karibským mořem postupuje hurikán Matthew, který se blíží k pobřeží Jamajky, Haiti a Kuby. Doprovází jej vítr o rychlosti až 220 kilometrů v hodině, k severu se ale pohybuje rychlostí jen asi devíti kilometrů za hodinu.

Přidejte svůj názor

Hurikán

Právě to podle meteorologů představuje velkou hrozbu, protože to znamená, že se přes ostrovní státy bude přesouvat déle. Jamajka a Haiti očekávají plný úder živlu ještě dnes v noci, Kuba v úterý. Úřady na Haiti již hlásí dva mrtvé.

"Obáváme se pomalého postupu hurikánu Matthew, který tak přinese na Haiti více deště. Země je přitom obzvláště náchylná k záplavám," řekl podle agentury Reuters šéf haitského meteorologického střediska Ronald Semelfort. Hurikán Matthew přirovnal k hurikánu Flora, který v roce 1963 zabil na ostrově tisíce lidí.

Matthew, který je na pětistupňové škále teď na čtvrtém stupni síly, se dnes kolem 17:00 SELČ pohyboval asi 330 kilometrů jihovýchodně od jamajské metropole Kingstonu a 440 kilometrů jihozápadně od haitského hlavního města Port-au-Prince. Podle předpovědí by při přechodu bouře mohlo na Haiti a v Dominikánské republice napršet 40 až 100 centimetrů vody. Čekají se tak záplavy a sesuvy půdy.

Haiti, které je nejchudší zemí na západní polokouli, se navíc vedle úderu živlu připravuje na opožděné prezidentské volby. Ty se budou konat v neděli.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Východní Středomoří zasáhla písečná bouře, Izrael trápí povodně

16.01.2019 16:48 Vlna špatného počasí dnes přinesla do částí východního Středomoří písečnou bouři, krupobití,…

Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i…

16.01.2019 12:37 Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve…

Kalifornii ochromily sesuvy půdy: Masa bahna a kamení uvěznila řidiče v…

07.01.2019 12:31 Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy v oblasti jižní Kalifornie, které zasáhly loňské…

Jih Thajska zasáhla ničivá bouře Pabuk, z letovisek prchají tisíce lidí

04.01.2019 11:55 Aktualizováno Na jižní pobřeží Thajska dnes udeřila tropická bouře Pabuk, která přinesla prudké lijáky a vichr o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama