Nebezpečný hurikán Matthew změnil směr. Pustoší Haiti, Kuba evakuuje statisíce lidí

Port-au-Prince - Jamajka se připravovala na hurikán Matthew a obávala se zkázy. Uragán se jí ale nakonec vyhnul, pustoší naopak Haiti. Na nejhorší se připravuje také Kuba.

Přidejte svůj názor

Hurikán

Hurikán doprovází vítr o rychlosti až 230 kilometrů za hodinu, oznámilo dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Střed hurikánu se brzy odpoledne SELČ nacházel nad jihozápadním cípem pobřeží Haiti. NHC varovalo, že při doprovodných lijácích může napršet až 60 centimetrů, na některých místech dokonce až 100 centimetrů vody, pobřežní oblasti musejí počítat s až třímetrovými vlnami.

Matthew se pohybuje na sever rychlostí necelých 15 kilometrů v hodině. Během noci na středu místního času (středa dopoledne SELČ) je očekáván na východě Kuby, odkud podle předpovědí NHC bude pokračovat severozápadně k Bahamám.

Okolo 17:00 SELČ se střed hurikánu nacházel 60 kilometrů severně od Haiti a 145 kilometrů jižně od Kuby, k níž mířil rychlostí přibližně 15 kilometrů v hodině. Meteorologové varovali, že při doprovodných lijácích může napršet až 60 centimetrů, na některých místech dokonce až 100 centimetrů vody, pobřežní oblasti musejí počítat s až třímetrovými vlnami.

Haitské úřady opakovaně vyzývaly k evakuaci obyvatel z ohrožených oblastí, část lidí ale možnost odchodu z obavy o ztrátu majetku podle AP odmítla. Evakuace na Haiti nicméně dále pokračují. Ćást obyvatel nejchudší země karibské oblasti žije po ničivém zemětřesení z roku 2010 stále v nouzových příbytcích, což je činí zranitelnějšími vůči záplavám či sesuvům půdy, které se kvůli prudkému lijáku a větru očekávají.

Jamajka mezitím odvolala varování před hurikánem. V platnosti zůstává varování před tropickou bouří. Podle původních předpovědí měl Matthew zasáhnout východ Jamajky, nakonec se ale pohybuje na východ od ostrova.

Z východní části Kuby už úřady preventivně evakuovaly 316.000 lidí. Kubánská vláda vyhlásila výstrahu před hurikánem v šesti východních provinciích, v nichž se nachází i druhé největší město země Santiago a americká vojenská základna Guantánamo. Po přechodu nad východní Kubou by mohl Matthew pokračovat směrem k Bahamským ostrovům.

Matthew si od svého vzniku vyžádal již nejméně tři oběti. Po 16letém chlapci na ostrově Svatý Vincent a starším muži v Kolumbii dnes zahynul haitský rybář. Dalšího muže haitské úřady pohřešují.

Na Matthewův příchod se začaly chystat i floridské úřady v čele s guvernérem Rickem Scottem. Ten během dnešní návštěvy pobřežního města Daytona Beach uvedl, že již v nejbližších hodinách možná vydá příkazy k evakuaci. V pohotovosti bude podle něho přes 6000 členů Národní gardy.

Hurikán zasáhl i do americké prezidentské kampaně. Prezident Barack Obama kvůli němu odložil mítink na předměstí Miami, na němž měl ve středu podpořit Hillary Clintonovou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Východní Středomoří zasáhla písečná bouře, Izrael trápí povodně

16.01.2019 16:48 Vlna špatného počasí dnes přinesla do částí východního Středomoří písečnou bouři, krupobití,…

Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i…

16.01.2019 12:37 Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve…

Kalifornii ochromily sesuvy půdy: Masa bahna a kamení uvěznila řidiče v…

07.01.2019 12:31 Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy v oblasti jižní Kalifornie, které zasáhly loňské…

Jih Thajska zasáhla ničivá bouře Pabuk, z letovisek prchají tisíce lidí

04.01.2019 11:55 Aktualizováno Na jižní pobřeží Thajska dnes udeřila tropická bouře Pabuk, která přinesla prudké lijáky a vichr o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama