Hurikán Matthew zpustošil Haiti a dorazil ke Kubě. Úder živlu očekává jih USA

Havana - Hurikán Matthew, který postupuje přes Karibik a zanechává po sobě spoušť, si vyžádal již 11 lidských životů. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že ničivá bouře bude pokračovat k východnímu pobřeží Floridy a pak se podél pobřeží přesune k Georgii a Jižní Karolíně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Střed hurikánu se kolem 16:00 SELČ nacházel mezi Kubou a bahamským ostrovem Crooked Island. Živel, který provází vítr o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině, se pohybuje tempem 16 kilometrů severozápadním směrem k Bahamám. Ostrovní stát očekává příchod hurikánu ve čtvrtek, Florida až v pátek.

Guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová vyhlásila již v úterý stav ohrožení a uvedla, že bude možná potřeba evakuovat více než milionu lidí. Dnes v reakci na slábnutí hurikánu zatím nařídila evakuaci dvou okresů, začít by měla ve 21:00 SELČ. Podobná opatření chystá i guvernér Floridy Rick Scott, který na pomoc povolal několik stovek příslušníků Národní gardy. Povinné evakuace už byly nařízeny ve floridském okresu Brevard, dobrovolné v okresu St. Lucie.

Před ničivým živlem dnes obyvatele jihovýchodu USA varoval i prezident Barack Obama. "Dostanete-li evakuační příkaz, mějte na paměti, že své obydlí můžete opravit, zatímco zmařený lidský život je ztracen," prohlásil prezident po konzultaci s odborníky, které navštívil v sídle Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA).

Matthew mezitím zasáhl západní část Haiti, kde část obyvatel po ničivém zemětřesení z roku 2010 stále žije v nouzových příbytcích.

Ve východokubánském městě Baracoa hurikán zničil desítky domů, další stovky poškodil. Na východě ostrova bylo evakuováno přes 300.000 lidí, žádné zprávy o obětech ale z Kuby hlášeny nejsou. Na Haiti podle různých zdrojů zahynulo nejméně pět lidí, řada dalších se ale pohřešuje. Čtyři lidé zemřeli také v sousední Dominikánské republice.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Větrná bouře pustošila východ USA, stovky tisíc lidí zůstaly bez proudu

17.10.2019 16:59 Východní pobřeží Spojených států v okolí New Yorku a Bostonu zasáhla silná bouře, která během noci…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Ničivý tajfun Hagibis: Počet obětí roste, po nezvěstných pátrá armáda

15.10.2019 16:20 Aktualizováno Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 73…

Tokio si oddychlo, tajfun Hagibis nezničil sportoviště pro olympiádu 2020

15.10.2019 09:27 Tajfun Hagibis, jenž o víkendu zasáhl Japonsko, nezpůsobil téměř žádné škody na sportovištích pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama