Hurikán Matthew zpustošil Haiti a dorazil ke Kubě. Úder živlu očekává jih USA

Havana - Hurikán Matthew, který postupuje přes Karibik a zanechává po sobě spoušť, si vyžádal již 11 lidských životů. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že ničivá bouře bude pokračovat k východnímu pobřeží Floridy a pak se podél pobřeží přesune k Georgii a Jižní Karolíně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Střed hurikánu se kolem 16:00 SELČ nacházel mezi Kubou a bahamským ostrovem Crooked Island. Živel, který provází vítr o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině, se pohybuje tempem 16 kilometrů severozápadním směrem k Bahamám. Ostrovní stát očekává příchod hurikánu ve čtvrtek, Florida až v pátek.

Guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová vyhlásila již v úterý stav ohrožení a uvedla, že bude možná potřeba evakuovat více než milionu lidí. Dnes v reakci na slábnutí hurikánu zatím nařídila evakuaci dvou okresů, začít by měla ve 21:00 SELČ. Podobná opatření chystá i guvernér Floridy Rick Scott, který na pomoc povolal několik stovek příslušníků Národní gardy. Povinné evakuace už byly nařízeny ve floridském okresu Brevard, dobrovolné v okresu St. Lucie.

Před ničivým živlem dnes obyvatele jihovýchodu USA varoval i prezident Barack Obama. "Dostanete-li evakuační příkaz, mějte na paměti, že své obydlí můžete opravit, zatímco zmařený lidský život je ztracen," prohlásil prezident po konzultaci s odborníky, které navštívil v sídle Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA).

Matthew mezitím zasáhl západní část Haiti, kde část obyvatel po ničivém zemětřesení z roku 2010 stále žije v nouzových příbytcích.

Ve východokubánském městě Baracoa hurikán zničil desítky domů, další stovky poškodil. Na východě ostrova bylo evakuováno přes 300.000 lidí, žádné zprávy o obětech ale z Kuby hlášeny nejsou. Na Haiti podle různých zdrojů zahynulo nejméně pět lidí, řada dalších se ale pohřešuje. Čtyři lidé zemřeli také v sousední Dominikánské republice.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Los Angeles se valí studená fronta, po půl století by mělo sněžit

22.02.2019 08:30 V kalifornském Los Angeles by v příštích dnech poprvé po víc než půl století mohl napadnout sníh a…

Počasí v roce 2019: Jak se změní s příchodem El Niña?

21.02.2019 18:16 Aktualizováno Jaké bude letošní jaro a léto? Jev známý jako El Niño může mít velký dopad na počasí po celém světě…

El Niño je zpět. Počasí může letos být extrémní, hrozí nejteplejší rok v…

19.02.2019 22:31 Aktualizováno Když v roce 2016 udeřil klimatický jev zvaný El Niño, meteorologové naměřili nejteplejší rok v…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama