Hurikán Matthew opět sílí: Pro Floridu může být katastrofální, počet obětí roste

Nassau - Hurikán Matthew se přehnal přes Bahamy. Podle meteorologů by po oslabení na třetí mohl opět zesílit na čtvrtou kategorii. Úřady na Floridě už nařídily evakuaci asi 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí. Živel si vyžádal už 140 obětí. Uragán se částečně dotýká i Čechů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán

Hurikán dnes přešel přes Bahamy a vítr, který ho provázel, měl rychlost přes 200 kilometrů v hodině. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ovšem v posledních hodinách dosáhl vítr až rychlosti přes 220 kilometrů v hodině, což Matthewa posunulo ze třetí do čtvrté kategorie na pětistupňové škále síly hurikánů. Nyní míří nebezpečný živel k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států a nad Floridu by měl dorazit v noci na pátek místního času.

"Každý v našem státě se musí připravit na přímý úder," varoval na dnešní tiskové konferenci guvernér Floridy Rick Scott. Dodal, že pokud hurikán udeří na Floridu přímo, může mít katastrofální následky. Úřady proto doporučily evakuaci 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí.

Celkem je v ohrožení až 12 milionů lidí. Státy Florida, Georgia a Severní a Jižní Karolína již vyhlásily stav nouze, který umožňuje jejich guvernérům povolat na pomoc armádu. S podobnými opatřeními přišel i guvernér sousední Georgie Nathan Deal, který dnes nařílil opustit domovy 500.000 lidí žijících u atlantického pobřeží.

Na Floridě pomáhá s evakuací na 2500 členů Národní gardy. Kvůli evakuaci statisíců obyvatel se dnes na silnicích v těchto čtyřech státech tvořily dlouhé kolony a benzínovým stanicím a obchodům s potravinami došly zásoby. Pro Floridu vyhlásil stav nouze i prezident Barack Obama, což umožňuje rychlejší pomoc z federálních amerických zdrojů.

Na hurikán dnes zesílila i tropická bouře Nicole, která se nachází několik stovek kilometrů jižně od Bermud a pohybuje se severozápadním směrem rychlostí deseti kilometrů za hodinu. K americkému pobřeží by se podle NHC přiblížit neměla.

Hurikán Matthew při své cestě Karibikem zatím nejhůře zasáhl Haiti, kde většinu z nejméně 65 obětí zabily padající stromy a rozvodněné řeky. V sousední Dominikánské republice hurikán připravil o život čtyři lidi, jednu oběť oznámil ostrov Svatý Vincenc a jednu Kolumbie.

O tom, že by byli mezi postiženými hurikánem i čeští občané, nemá ministerstvo zahraničí podle mluvčí Michaely Lagronové žádné zprávy.

České cestovní kanceláře, jejichž klienti měli odcestovat na zájezd do oblasti Baham a Karibiku postižených Matthewem, nabídnou zákazníkům alternativní destinace. Jde ale pouze o desítky lidí. Zájezdy svým klientům mění i zahraniční cestovní kanceláře. Kancelář Thomas Cook například evakuovala 570 turistů z kubánského ostrova Cayo Coco.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Východní Středomoří zasáhla písečná bouře, Izrael trápí povodně

16.01.2019 16:48 Vlna špatného počasí dnes přinesla do částí východního Středomoří písečnou bouři, krupobití,…

Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i…

16.01.2019 12:37 Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve…

Kalifornii ochromily sesuvy půdy: Masa bahna a kamení uvěznila řidiče v…

07.01.2019 12:31 Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy v oblasti jižní Kalifornie, které zasáhly loňské…

Jih Thajska zasáhla ničivá bouře Pabuk, z letovisek prchají tisíce lidí

04.01.2019 11:55 Aktualizováno Na jižní pobřeží Thajska dnes udeřila tropická bouře Pabuk, která přinesla prudké lijáky a vichr o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama