Hurikán Matthew opustil zpustošenou Ameriku, zabil na 900 lidí

Miami (USA)/Port-au-Prince - Hurikán Matthew, který na Haiti zabil téměř 900 lidí, o víkendu způsobil mohutné záplavy na východním pobřeží USA. Poté zamířil nad oceán.

Přidejte svůj názor

Hurikán Matthew devastuje Haiti a Floridu
doporučujeme

Státy od Floridy po Severní Karolínu registrují 15 mrtvých, statisíce evakuovaných a přes dva miliony lidí bez proudu. Matthew postupně zeslábl až na posttropickou cyklónu a dnes zamířil od amerického pobřeží nad oceán.

Nejtragičtěji postihl Matthew Haiti, nejchudší karibskou zemi, kterou zasáhl již během úterka a ještě během víkendu se záchranáři dostávali do některých odlehlých oblastí, které jsou kvůli záplavám a spadlým mostům odříznuty od zbytku země. Prozatímní haitský prezident Jocelerme Privet vyhlásil ode dneška třídenní národní smutek za oběti hurikánu, kterých je podle informací úřadů téměř 900, jejich počet však může ještě vzrůst.

V souvislosti s katastrofou se na jihu a západě země rovněž začala šířit cholera, na niž podle úřadů dosud zemřelo nejméně 13 lidí a více než šest desítek dalších je nakaženo.

Psali jsme:  

Hurikán u břehů USA a nad jeho územím od pátku postupně slábl a dnes ráno místního času (odpoledne SELČ) se podle Národního střediska pro hurikány (NHC) změnil v posttropickou tlakovou níži. Označení posttropická dávají američtí meteorologové vzdušným útvarům, které se po přechodu pevniny vrátí nad oceán, z kategorie hurikánů vypadl rovněž proto, že rychlost jeho větru klesla pod 120 kilometrů v hodině.

Na jihovýchodním pobřeží USA celkem od pátku kvůli silnému větru a záplavám zemřelo nejméně 15 lidí, z toho sedm v Severní Karolíně, pět na Floridě a tři v Georgii. Někteří zemřeli například v zaplavených autech, jiní poté, co na ně, či jejich dům spadl strom.

Celkem 2,24 milionu lidí zůstalo ve čtyřech postižených státech bez elektřiny, jejíž dodávky se postupně obnovují. V regionu bylo od pátku zrušeno na 3540 letů. Ve městě Charleston v Jižní Karolíně byl uzavřen hlavní most přes řeku. Most Arthura Ravenela Jr. zůstane uzavřen, dokud ho nezkontrolují statici.

Škody v postižených státech, v nichž byla před příchodem hurikánu preventivně nařízena evakuace asi dvou milionů lidí, by neměly být tak vysoké jako například po hurikánech Charley a Frances z roku 2004. Hurikán Charley způsobil škody za asi 16,3 miliardy dolarů (asi 391 miliard korun) a Francis za 9,5 miliardy dolarů (zhruba 228 miliardy korun).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do…

16.07.2019 12:48 Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Monzuny přinesly zkázu. Přes 130 mrtvých, na vojáky se během večírku…

15.07.2019 12:48 Aktualizováno Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka…

Tropická bouře Barry zeslábla, riziko tornád a záplav trvá

15.07.2019 07:12 Tropická bouře Barry, která zasáhla americký stát Louisiana, podle nejnovějších zpráv z nedělního…

Bouře Barry devastuje Louisianu, lidé prchají před záplavami na střechy. A…

14.07.2019 16:20 Aktualizováno Tropická bouře Barry zasáhla americký stát Louisiana, kde zaplavila některé dálnice. V zaplavených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama