Írán zasáhly písečné bouře, vláda z nich obvinila sousední Irák

Teherán - Oblasti jihozápadně od Teheránu již několik dní sužují písečné bouře, které mají za následek výpadky v dodávkách elektřiny a vody. Írán už dokonce našel viníka - za mračna prachu může sousední Irák.

Přidejte svůj názor

Písečná bouře, ilustrační foto

Íránská viceprezidentka a šéfka úřadu pro ochranu životního prostředí Masúme Ebtekarová dnes vyzvala Irák, aby naplnil dříve uzavřenou dohodu o prevenci písečných bouří a pokryl mulčovacím materiálem téměř 9000 čtverečních kilometrů pouště na jihovýchodě země. K urychlenému řešení kritické situace vyzval i nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Bouře způsobily mimo jiné rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny a vody v provincii Chúzestán, která je bohatá na ropná naleziště. Těžba ropy se kvůli tomu snížila o 700.000 barelů denně. S dýchacími obtížemi bylo podle agentury IRNA do nemocnice převezeno 218 lidí.

Situace vyvolala protesty místních obyvatel. Na konci minulého týdne v Ahvázu, metropoli Chúzestánu, demonstrovaly stovky lidí, které požadovaly rezignaci Ebtekarové a guvernéra provincie.

Písek, který bouře roznáší, se do Íránu dostává nejen z Iráku, ale i ze Saúdské Arábie, Jordánska a Sýrie. Teherán tyto země opakovaně vyzývá, aby problém řešily pomocí zavlažovacích projektů a dalších opatření.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihovýchod USA zasáhlo husté sněžení, přes 300 tisíc domácností je bez…

09.12.2018 19:07 Více než 330.000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o…

Země se upeče? Globální teplota prudce vzroste, meteorologové troubí na…

29.11.2018 22:05 Aktualizováno Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek…

Svět zasáhne v roce 2019 katastrofa, varují meteorologové

28.11.2018 22:05 Aktualizováno V roce 2019 zasáhne svět se 75 až 80 procentní pravděpodobností klimatický jev zvaný El Niño. Ten s…

V Queenslandu propuklo peklo: Požáry mimo kontrolu, tisíce Australanů…

28.11.2018 09:48 Na severovýchodě Austrálie se dál rozrostly lesní požáry, které se od víkendu šíří ve státě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama