Hurikán Harvey nad Texasem zeslábl v tropickou bouři

Houston - Hurikán Harvey v noci na dnešek udeřil na americký stát Texas. Následně zeslábl v tropickou bouři.

Přidejte svůj názor

Hurikán Harvey se řítí na Spojené státy

Stále však panují obavy ze silných dešťů a rozsáhlých záplav. Texaský guvernér Greg Abbott uvedl, že úřady zatím nemají informace o žádných úmrtích v důsledku řádění živlu.

"Naše pozornost se přesunuje k extrémním a možná historickým úrovním záplav, které by mohly nastat," řekl Eric Blake z národního centra pro hurikány v Miami.

Před hurikánem utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí. Americký prezident Donald Trump kvůli hurikánu vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy.

Harvey těžce zasáhl město Rockport, kde se několik domů zřítilo a řada dalších byla poškozena. Podle serveru BBC panují obavy, že někteří lidé jsou uvězněni v troskách. Harvey je nejsilnější bouří, která Texas zasáhla od roku 1961.

V důsledku hurikánu Harvey je v americkém státě Texas podle elektrárenských společností bez proudu téměř čtvrt milionu zákazníků. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a zastaveno 22 procent těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu, píše agentura Reuters.

Hurikán těžce zasáhl město Rockport, kde se několik domů zřítilo a řada dalších byla poškozena. Podle serveru BBC panují obavy, že někteří lidé jsou uvězněni ve zřícených budovách. Harvey je nejsilnější bouří, která Texas zasáhla od roku 1961.

"Bylo to hrozné," uvedl jeden z obyvatelů Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez. "Cítil jsem, jak se celý dům hýbe," dodal. Zhruba dvě třetiny desetitisícového Rockportu byly kvůli hurikánu evakuovány. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí.

Město Port Lavaca bylo v důsledku hurikánu odříznuto od elektřiny a některé jeho ulice byly zaplaveny. "Náklady na odstranění škod budou obrovské," řekl agentuře Reuters starosta Jack Whitlow.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Austrálii se blíží ničivý cyklon Owen, úřady vydaly varování

14.12.2018 13:10 Australské úřady vydaly varování před mohutným cyklonem Owen, který se blíží k východnímu pobřeží…

Arktida taje. Zažila druhý nejteplejší rok v historii měření

11.12.2018 20:36 Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování…

Jihovýchod USA zasáhlo husté sněžení, přes 300 tisíc domácností je bez…

09.12.2018 19:07 Více než 330.000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o…

Země se upeče? Globální teplota prudce vzroste, meteorologové troubí na…

29.11.2018 22:05 Aktualizováno Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama