Hurikán Harvey nad Texasem zeslábl v tropickou bouři

Houston - Hurikán Harvey v noci na dnešek udeřil na americký stát Texas. Následně zeslábl v tropickou bouři.

Přidejte svůj názor

Hurikán Harvey se řítí na Spojené státy
doporučujeme

Stále však panují obavy ze silných dešťů a rozsáhlých záplav. Texaský guvernér Greg Abbott uvedl, že úřady zatím nemají informace o žádných úmrtích v důsledku řádění živlu.

"Naše pozornost se přesunuje k extrémním a možná historickým úrovním záplav, které by mohly nastat," řekl Eric Blake z národního centra pro hurikány v Miami.

Před hurikánem utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí. Americký prezident Donald Trump kvůli hurikánu vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy.

Harvey těžce zasáhl město Rockport, kde se několik domů zřítilo a řada dalších byla poškozena. Podle serveru BBC panují obavy, že někteří lidé jsou uvězněni v troskách. Harvey je nejsilnější bouří, která Texas zasáhla od roku 1961.

V důsledku hurikánu Harvey je v americkém státě Texas podle elektrárenských společností bez proudu téměř čtvrt milionu zákazníků. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a zastaveno 22 procent těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu, píše agentura Reuters.

Hurikán těžce zasáhl město Rockport, kde se několik domů zřítilo a řada dalších byla poškozena. Podle serveru BBC panují obavy, že někteří lidé jsou uvězněni ve zřícených budovách. Harvey je nejsilnější bouří, která Texas zasáhla od roku 1961.

"Bylo to hrozné," uvedl jeden z obyvatelů Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez. "Cítil jsem, jak se celý dům hýbe," dodal. Zhruba dvě třetiny desetitisícového Rockportu byly kvůli hurikánu evakuovány. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí.

Město Port Lavaca bylo v důsledku hurikánu odříznuto od elektřiny a některé jeho ulice byly zaplaveny. "Náklady na odstranění škod budou obrovské," řekl agentuře Reuters starosta Jack Whitlow.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se zbláznilo? V Coloradu napadlo v první letní den 60 centimetrů…

23.06.2019 08:21 Nečekaný sněhový příval překvapil v první letní den americký stát Colorado. V horském středisku…

Část Indie je na suchu. Kvůli vodní krizi vznikne nové ministerstvo

20.06.2019 15:55 Indická vláda dnes ustanovila nové ministerstvo, které má zemi sužované suchem pomoci vyřešit krizi…

Smrtící vedra dál svírají část Indie. 78 mrtvých, platí zákaz vycházení

17.06.2019 17:18 Vlna extrémních veder zabila za poslední dva dny v severoindickém státě Bihár minimálně 78 lidí,…

Teploty v Indii atakují 50 stupňů. Desítky mrtvých, lidé kolabují ve…

14.06.2019 14:54 Indie se potýká s vlnou veder, která si za poslední měsíc vyžádala nejméně 36 mrtvých. V metropoli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama