USA hlásí první úmrtí kvůli hurikánu Harvey

Houston - Při požáru domu v texaském městě Rockport zasaženém hurikánem Harvey zemřel jeden člověk. Oznámil to dnes starosta města Charles J. Wax. Jde o první úmrtí, které americké úřady v souvislosti s hurikánem Harvey ohlásily.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán Harvey z vesmíru (Randy Bresnik)
doporučujeme

Hurikán zasáhl texaskou pevninu v noci na dnešek s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály. Nad pevninou však rychle zeslábl na první stupeň a později se změnil v tropickou bouři.

K nejvážněji postiženým místům patří právě desetitisícové městečko Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány. Hurikán ve městě poškodil řadu budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro evakuované.

Americký stát Texas v noci na dnešek zasáhl nejsilnější hurikán za více než půl století. K zatím nejvážněji postiženým místům patří desetitisícové městečko Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány. Hurikán později zeslábl v pouhou bouři, stále však panují obavy ze silných dešťů a rozsáhlých záplav. Texaský guvernér Greg Abbott uvedl, že úřady zatím nemají v souvislosti s hurikánem informace o žádných úmrtích. Živel nicméně způsobil řadu materiálních škod, výpadky elektřiny a narušil těžbu ropy a provoz rafinerií.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy, což usnadní poskytnutí pomoci z federálních fondů. Hurikán na texaskou pevninu pronikl s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály. Nad pevninou však rychle zeslábl na první stupeň a později se změnil v tropickou bouři.

"Naše pozornost se přesunuje k extrémním a možná historickým úrovním záplav, které by mohly nastat," řekl Eric Blake z národního centra pro hurikány v Miami. Podle odhadů by do středy mohlo v některých částech Texasu spadnout až 760 milimetrů srážek a místy dokonce metr.

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (dnes kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi. Před hurikánem utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí. V Rockportu hurikán podle záchranářů poškodil řadu budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro evakuované.

Podle serveru BBC panují obavy, že někteří lidé jsou uvězněni ve zřícených budovách. Harvey je nejsilnější bouří, která Texas zasáhla od roku 1961.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se zbláznilo? V Coloradu napadlo v první letní den 60 centimetrů…

23.06.2019 08:21 Nečekaný sněhový příval překvapil v první letní den americký stát Colorado. V horském středisku…

Část Indie je na suchu. Kvůli vodní krizi vznikne nové ministerstvo

20.06.2019 15:55 Indická vláda dnes ustanovila nové ministerstvo, které má zemi sužované suchem pomoci vyřešit krizi…

Smrtící vedra dál svírají část Indie. 78 mrtvých, platí zákaz vycházení

17.06.2019 17:18 Vlna extrémních veder zabila za poslední dva dny v severoindickém státě Bihár minimálně 78 lidí,…

Teploty v Indii atakují 50 stupňů. Desítky mrtvých, lidé kolabují ve…

14.06.2019 14:54 Indie se potýká s vlnou veder, která si za poslední měsíc vyžádala nejméně 36 mrtvých. V metropoli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama