Bouře Harvey znovu zasáhne Houston. Katastrofa, která se stane jednou za 1000 let, říká meteorolog

Houston - Tropická bouře Harvey se sice podle meteorologů přesune od Houstonu na jih, ale v příštích dnech se vrátí. Situace v Houstonu, který se momentálně potýká s ničivými záplavami, se tak do poloviny týdne nezlepší.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

V Texasu řádil hurikán Harvey, způsobil záplavy i úmrtí

Bouře se stáčí nad Mexický záliv, kde ale podle předpovědí stanice CNN nabere další vlhkost a bude se přes Galveston vracet nad hustě obydlené oblasti.

zdroj: YouTube

Meteorolog Chad Myers stanici CNN sdělil, že některá místa se mohou se záplavami potýkat i měsíc. "Déšť se přesouvá směrem k Beaumontu a směrem k New Orleansu a tam směřuje i bouře," řekl. Beaumont leží na jihovýchodním pobřeží Texasu, asi 140 kilometrů od Houstonu.

"Energie a intenzita srážek překonává vše, co jsme zažili. Jsou to katastrofické záplavy a očekává se, že několik dní potrvají," citovala CNN meteorologickou službu. Meteorolog CNN Dave Hennen označil situaci za událost, jaká se stane jednou za 1000 let.

Texaský guvernér Greg Abbott oznámil, že do pomoci postiženým se zapojí dalších 1000 členů národní gardy. V některých pobřežních okresech byla vyhlášena dobrovolná evakuace. V Dallasu otevřeli ubytovací středisko pro 5000 evakuovaných a americká armáda poslala do Texasu své záchranáře a také vybavení.

Ačkoli snímky z místa a svědectví postižených poskytují obraz zkázy, pojišťovna Hannover Re odhadla, že škody, které za sebou nechá Harvey, nedosáhnou výše podobných přírodních katastrof z minulosti. Hurikán Katrina v roce 2005 způsobil v New Orleansu škody za 80 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč), hurikán Sandy, který pustošil New York v roce 2012, napáchal škody za 36 miliard dolarů.

Na dotaz, jak mohou lidé Texasu pomoci, CNN uvedla, že nejlepším způsobem je obrátit se na Červený kříž. Zapotřebí jsou pleny, tepláky, ponožky, ručníky, deky a polštáře. Dále trvanlivé potraviny, balená voda a dětská výživa.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Austrálii se blíží ničivý cyklon Owen, úřady vydaly varování

14.12.2018 13:10 Australské úřady vydaly varování před mohutným cyklonem Owen, který se blíží k východnímu pobřeží…

Arktida taje. Zažila druhý nejteplejší rok v historii měření

11.12.2018 20:36 Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování…

Jihovýchod USA zasáhlo husté sněžení, přes 300 tisíc domácností je bez…

09.12.2018 19:07 Více než 330.000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o…

Země se upeče? Globální teplota prudce vzroste, meteorologové troubí na…

29.11.2018 22:05 Aktualizováno Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama