Stát Tonga vyhlásil výjimečný stav. Na metropoli se žene cyklon stupně pět

Sydney - Na tichomořský stát Tonga se řítí cyklon Gita, který by mohl dosahovat až úrovně pět, tedy nejničivějšího stupně. Byl vyhlášen výjimečný stav. Živel už zpostošil ostrovy Samoa.

Přidejte svůj názor

Hurikán

Místní úřady varují obyvatele před silným větrem, který může dosahovat 185 až 190 kilometrů za hodinu, a záplavami v nízko položených oblastech.

"Vyzýváme obyvatele, aby před příchodem tohoto ničivého cyklonu, který by mohl být nejsilnější v historii země, vyhledali úkryt," sdělil zástupce místní policie Stephana Caldwella. V metropoli Nuku'alofu teď platí zákaz vycházení.

Podle šéfa novozélandské meteorologické služby Philipa Duncana míří tropická bouře přímo na hlavní ostrov Tongatapu. "Situace je velmi vážná, je tam hlavní město, žije tam 75.000 lidí," řekl Duncan.

Cyklon Gita o víkendu zasáhl ostrovní státy Samoa a Americká Samoa v Polynésii. Úřady evakuovaly 300 lidí, kteří se nyní vracejí domů. Mnoho domácností zůstalo bez proudu a pitné vody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se zblázní? Meteorologové se děsí příchodu jevu El Niño

21.10.2018 13:29 Aktualizováno Podle Světové meteorologické organizace je letos 70% šance na opětovný příchod jevu zvaného El Niño…

Zdá se vám, že jaro a podzim už neexistují? Podle vědců brzy můžeme přijít…

18.10.2018 10:57 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Tajfuny pobláznily přírodu. V Japonsku se stalo něco nečekaného

18.10.2018 08:50 Japonské sakury, které každé jaro přilákají do země tisíce turistů, letos nečekaně rozkvetly na…

Jak se bude měnit počasí do roku 2100? Vědci varují před další dobou…

17.10.2018 18:05 Aktualizováno Planeta Země před sebou nemá lichotivou budoucnost. Podle kalifornských vědců dojde k dalšímu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama