Omán se připravuje na úder tajfunu, na ostrově Sokotra pohřešují 40 lidí

Maskat - Omán se připravuje na úder silného tajfunu Mekunu. V Jemenu, kde byl ve čtvrtek zasažen hlavně ostrov Sokotra, se pohřešuje 40 lidí, mezi nimiž jsou kromě Jemenců také Indové a Súdánci. Meteorologové předpokládají, že střed bouře, kterou provází vítr o rychlosti až 170 kilometrů za hodinu, v sobotu brzy ráno zasáhne okolí třetího největšího ománského města Salála.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na Sokotře se podle dnešních zpráv od čtvrtka pohřešuje 40 lidí. Silný déšť tam vyvolal záplavy, které postihly několik tisíc zvířat a přerušily elektrické vedení.

V Salále se od dnešního rána rychle zhoršují podmínky, sílí vítr i déšť. Prázdné pláže bičují vysoké vlny a mnoho turistů předčasně ukončilo pobyt, než bylo uzavřeno letiště v Salále. Uzavřen je už také místní přístav. Ulice se vylidnily a dnes nebylo vidět ani jinak hojně přítomné policisty, poznamenala agentura AP.

zdroj: YouTube

Pro lidi z nejvíce ohrožených oblastí se otevřela provizorní útočiště ve školách. Do jedné z nich už přišlo 600 lidí, většinou dělníků. Podle jednoho z nich, Pákistánce Šahída Kazmího, je do školy přivezli policisté.

Podle indické meteorologické služby může tajfun doprovázet vítr, který bude mít v nárazech rychlost 180 kilometrů za hodinu.

Na Sokotře bylo nutné evakuovat 230 rodin a dorazila tam humanitární pomoc ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který žije v Saúdské Arábii, vyzval armádní jednotky, jež spadají pod jeho velení, aby pomohly civilistům se zásobováním.

V Salále, odkud pochází ománský sultán Kábus bin Saíd, začali lidé obkládat vchody pytli s pískem a úřady vyzvaly občany, aby se nezdržovali na nízko položených místech. Z odlehlých vesnic v provincii Zufár, kde hrozí sesuvy půdy, občany evakuovaly vrtulníky. Do Maskatu pak byli převezeni váženě nemocní z nemocnice v Salále.

Zatímco většina území Arabského poloostrova v tomto období zažívá až padesátistupňová vedra, déšť v této době v Ománu není výjimkou. V Salále se v období dešťů teplota drží kolem 25 stupňů Celsia. Tak silný tajfun jako Mekunu je ale vzácný. Za sto let měření Omán do roku 1996 postihlo jen 17 silných bouří. Ta v roce 2007 - Gonu - se prohnala Ománem a dosáhla až do Íránu. V Ománu po ní zůstaly škody za čtyři miliardy dolarů, v širší blízkovýchodní oblasti pak 70 mrtvých.

Salálu naposledy podle záznamů bouře s větrem o síle 160 kilometrů v hodině zasáhla v květnu 1959. V jazyce dhivehi, jímž se hovoří na Maledivách, je mekunu výraz pro parmici.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Východ USA pustoší katastrofální záplavy, hurikán Florence má už 32 obětí

18.09.2018 11:49 Washington - Hurikán Florence, který minulý týden udeřil na východ Spojených států, a s ním…

Král bouří si vyžádal krutou daň. Počet mrtvých roste, záchranáři…

18.09.2018 10:29 Manila - Nejméně 74 mrtvých si vyžádal na Filipínách tajfun Mangkhut, který se přes souostroví…

Hurikán Florence zabil už 18 lidí včetně kojence. Další katastrofa na…

17.09.2018 18:09 Aktualizováno Washington - Hurikán Florence, který v pátek udeřil na východní pobřeží USA a v neděli zeslábl na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama