Omán se připravuje na úder tajfunu, na ostrově Sokotra pohřešují 40 lidí

Maskat - Omán se připravuje na úder silného tajfunu Mekunu. V Jemenu, kde byl ve čtvrtek zasažen hlavně ostrov Sokotra, se pohřešuje 40 lidí, mezi nimiž jsou kromě Jemenců také Indové a Súdánci. Meteorologové předpokládají, že střed bouře, kterou provází vítr o rychlosti až 170 kilometrů za hodinu, v sobotu brzy ráno zasáhne okolí třetího největšího ománského města Salála.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Na Sokotře se podle dnešních zpráv od čtvrtka pohřešuje 40 lidí. Silný déšť tam vyvolal záplavy, které postihly několik tisíc zvířat a přerušily elektrické vedení.

V Salále se od dnešního rána rychle zhoršují podmínky, sílí vítr i déšť. Prázdné pláže bičují vysoké vlny a mnoho turistů předčasně ukončilo pobyt, než bylo uzavřeno letiště v Salále. Uzavřen je už také místní přístav. Ulice se vylidnily a dnes nebylo vidět ani jinak hojně přítomné policisty, poznamenala agentura AP.

zdroj: YouTube

Pro lidi z nejvíce ohrožených oblastí se otevřela provizorní útočiště ve školách. Do jedné z nich už přišlo 600 lidí, většinou dělníků. Podle jednoho z nich, Pákistánce Šahída Kazmího, je do školy přivezli policisté.

Podle indické meteorologické služby může tajfun doprovázet vítr, který bude mít v nárazech rychlost 180 kilometrů za hodinu.

Na Sokotře bylo nutné evakuovat 230 rodin a dorazila tam humanitární pomoc ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který žije v Saúdské Arábii, vyzval armádní jednotky, jež spadají pod jeho velení, aby pomohly civilistům se zásobováním.

V Salále, odkud pochází ománský sultán Kábus bin Saíd, začali lidé obkládat vchody pytli s pískem a úřady vyzvaly občany, aby se nezdržovali na nízko položených místech. Z odlehlých vesnic v provincii Zufár, kde hrozí sesuvy půdy, občany evakuovaly vrtulníky. Do Maskatu pak byli převezeni váženě nemocní z nemocnice v Salále.

Zatímco většina území Arabského poloostrova v tomto období zažívá až padesátistupňová vedra, déšť v této době v Ománu není výjimkou. V Salále se v období dešťů teplota drží kolem 25 stupňů Celsia. Tak silný tajfun jako Mekunu je ale vzácný. Za sto let měření Omán do roku 1996 postihlo jen 17 silných bouří. Ta v roce 2007 - Gonu - se prohnala Ománem a dosáhla až do Íránu. V Ománu po ní zůstaly škody za čtyři miliardy dolarů, v širší blízkovýchodní oblasti pak 70 mrtvých.

Salálu naposledy podle záznamů bouře s větrem o síle 160 kilometrů v hodině zasáhla v květnu 1959. V jazyce dhivehi, jímž se hovoří na Maledivách, je mekunu výraz pro parmici.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Apokalypsa v Íránu: Ajatolláh kvůli záplavám uvolnil peníze z mimořádného…

15.04.2019 12:38 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí povolil využít speciální fond k nápravě škod, které v…

Jih Ameriky devastují bouře a tornáda, několik mrtvých

14.04.2019 09:58 Jih Spojených států zasáhly v sobotu večer a v noci na dnešek silné bouře, které na některých…

Zimbabwe sužují dvě opačné krize najednou: Ničivé záplavy a hrozivé sucho

07.04.2019 11:03 Zatímco východ Zimbabwe bojuje s následky záplav v důsledku přívalových dešťů po cyklónu Idai,…

Ničivá bouře udeřila v Nepálu. Nejméně 28 mrtvých, stovky zraněných

01.04.2019 13:27 Nejméně 28 lidí přišlo o život a dalších 612 jich bylo zraněno při bouři, která udeřila asi 120…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama