Omán se připravuje na úder tajfunu, na ostrově Sokotra pohřešují 40 lidí

Maskat - Omán se připravuje na úder silného tajfunu Mekunu. V Jemenu, kde byl ve čtvrtek zasažen hlavně ostrov Sokotra, se pohřešuje 40 lidí, mezi nimiž jsou kromě Jemenců také Indové a Súdánci. Meteorologové předpokládají, že střed bouře, kterou provází vítr o rychlosti až 170 kilometrů za hodinu, v sobotu brzy ráno zasáhne okolí třetího největšího ománského města Salála.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na Sokotře se podle dnešních zpráv od čtvrtka pohřešuje 40 lidí. Silný déšť tam vyvolal záplavy, které postihly několik tisíc zvířat a přerušily elektrické vedení.

V Salále se od dnešního rána rychle zhoršují podmínky, sílí vítr i déšť. Prázdné pláže bičují vysoké vlny a mnoho turistů předčasně ukončilo pobyt, než bylo uzavřeno letiště v Salále. Uzavřen je už také místní přístav. Ulice se vylidnily a dnes nebylo vidět ani jinak hojně přítomné policisty, poznamenala agentura AP.

zdroj: YouTube

Pro lidi z nejvíce ohrožených oblastí se otevřela provizorní útočiště ve školách. Do jedné z nich už přišlo 600 lidí, většinou dělníků. Podle jednoho z nich, Pákistánce Šahída Kazmího, je do školy přivezli policisté.

Podle indické meteorologické služby může tajfun doprovázet vítr, který bude mít v nárazech rychlost 180 kilometrů za hodinu.

Na Sokotře bylo nutné evakuovat 230 rodin a dorazila tam humanitární pomoc ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který žije v Saúdské Arábii, vyzval armádní jednotky, jež spadají pod jeho velení, aby pomohly civilistům se zásobováním.

V Salále, odkud pochází ománský sultán Kábus bin Saíd, začali lidé obkládat vchody pytli s pískem a úřady vyzvaly občany, aby se nezdržovali na nízko položených místech. Z odlehlých vesnic v provincii Zufár, kde hrozí sesuvy půdy, občany evakuovaly vrtulníky. Do Maskatu pak byli převezeni váženě nemocní z nemocnice v Salále.

Zatímco většina území Arabského poloostrova v tomto období zažívá až padesátistupňová vedra, déšť v této době v Ománu není výjimkou. V Salále se v období dešťů teplota drží kolem 25 stupňů Celsia. Tak silný tajfun jako Mekunu je ale vzácný. Za sto let měření Omán do roku 1996 postihlo jen 17 silných bouří. Ta v roce 2007 - Gonu - se prohnala Ománem a dosáhla až do Íránu. V Ománu po ní zůstaly škody za čtyři miliardy dolarů, v širší blízkovýchodní oblasti pak 70 mrtvých.

Salálu naposledy podle záznamů bouře s větrem o síle 160 kilometrů v hodině zasáhla v květnu 1959. V jazyce dhivehi, jímž se hovoří na Maledivách, je mekunu výraz pro parmici.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Austrálii se blíží ničivý cyklon Owen, úřady vydaly varování

14.12.2018 13:10 Australské úřady vydaly varování před mohutným cyklonem Owen, který se blíží k východnímu pobřeží…

Arktida taje. Zažila druhý nejteplejší rok v historii měření

11.12.2018 20:36 Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování…

Jihovýchod USA zasáhlo husté sněžení, přes 300 tisíc domácností je bez…

09.12.2018 19:07 Více než 330.000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o…

Země se upeče? Globální teplota prudce vzroste, meteorologové troubí na…

29.11.2018 22:05 Aktualizováno Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama