Havajské ostrovy pustoší hurikán. Moře se zvedlo o metr a půl, přístavy zavřeny

Honolulu - Hurikán Lane zeslábl ze třetího na druhý stupeň pětistupňové stupnice. Bouře přesto dál sužuje Havajské souostroví, hlavně Velký ostrov. Rychlost větru na pobřeží ostrova překračuje 175 kilometrů za hodinu.

Přidejte svůj názor

Hurikán

Model jeho pohybu podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nově nevylučuje, že živel svým okrajem zasáhne ostrov Oahu, kde je metropole Honolulu. Na ostrovech platí stav ohrožení.

Hurikán nejvíce trápí Velký ostrov. V některých oblastech tam za posledních 48 hodin napršelo téměř 90 centimetrů, což vyvolalo bleskové povodně. Pod vodou se ocitly ulice města Hilo na východě ostrova, kde za posledních 24 hodin napršelo přes 30 centimetrů, což je více, než běžně za celý srpen.

Hurikán postupuje rychlostí osm kilometrů v hodině z jihu na sever a postupně se podle NHC bude podél souostroví stáčet na západ. Dnes vpodvečer SELČ se nacházel asi 320 kilometrů jižně od Honolulu. Sílu hurikánu má vítr až do vzdálenosti 55 kilometrů od centra živlu.

V Hilu záchranáři evakuovali pět turistů z Kalifornie, jejichž prázdninový dům ve čtvrtek zatopila voda. Suzanne Demeraisová, jedna ze zachráněných, uvedla, že při příjezdu na dovolenou protékal kolem domu malý potůček, který se ale rychle změnil v dravou řeku. 

zdroj: YouTube

Podél západního pobřeží se hladina moře zvýšila až o půldruhého metru. Policie a varuje surfaře a plavce před vysokými vlnami, které mohou být až šestimetrové. Úřady také vyzvaly obyvatele, aby si vytvořili alespoň čtrnáctidenní zásoby vody, potravin a léků.

Hlavních pláží na turisticky nejexponovanějším ostrově Oahu s hlavním městem Honolulu se zatím nepřízeň počasí nedotkla. Všechny školy byly ale nejméně na dva dny uzavřeny a místní rafinerie zastavila provoz.

Na ostrově Havaj platí varování před tropickou bouří, na severněji položených ostrovech Maui, Molokai či Oahu je vyhlášeno varování před hurikánem. Hurikán bude souostroví sužovat po celý víkend a v neděli odpoledne místního času (v noci na pondělí SELČ) by měl zeslábnout na tropickou bouři.

Na Maui se kvůli hurikánu ocitlo bez proudu zhruba 2000 domácností. Rozvodné závody uvedly, že se část odběratelů podařilo opět k síti připojit, řada domácností ale musela noc strávit bez elektřiny. O elektřinu přišlo také několik stovek zákazníků na Oahu.

Prezident Donald Trump vyhlásil na Havajských ostrovech stav ohrožení, který místním záchranářům umožňuje žádat o federální pomoc. Přístavy včetně Pearl Harboru jsou mimo provoz. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Austrálii se blíží ničivý cyklon Owen, úřady vydaly varování

14.12.2018 13:10 Australské úřady vydaly varování před mohutným cyklonem Owen, který se blíží k východnímu pobřeží…

Arktida taje. Zažila druhý nejteplejší rok v historii měření

11.12.2018 20:36 Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování…

Jihovýchod USA zasáhlo husté sněžení, přes 300 tisíc domácností je bez…

09.12.2018 19:07 Více než 330.000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o…

Země se upeče? Globální teplota prudce vzroste, meteorologové troubí na…

29.11.2018 22:05 Aktualizováno Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama