Svět se děsí letošní hurikánové sezóny. Jak ničivé živly vznikají a proč je neumíme zkrotit?

Irma, José, Maria, Harvey. To vše jsou jména hurikánů, které se v loňském roce prohnaly Karibikem a částí Spojených států. Letošní hurikánová sezóna se totiž teprve blíží, přesto už nyní žije mnoho lidé po celém světě ve strachu z nastávajícího podzimu. Víte, jak hurikány dostávají svá jména? A proč jsou některé bouře mnohem destruktivnější než jiné?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hurikán Patricia z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly)

Američtí meteorologové očekávají, že letošní hurikánová sezona v Atlantickém oceánu bude opět aktivní. Vytvořit by se zde mohly až čtyři velké hurikány s rychlostí větrů přes 178 kilometrů v hodině. 

Odborníci předpokládají, že se v Atlantiku zformuje deset až 16 větších bouří, které dostanou jména. Pět až devět těchto bouří by mohlo zesílit na hurikán.

Pokud se očekávání meteorologů naplní, půjde o nadprůměrnou sezonu. V průměru se v Atlantiku ročně vytvoří 12 pojmenovaných bouří, z nichž šest přeroste do hurikánu.

Co ale jsou hurikány? Jak se tvoří? Jak dostávají svá jména? A proč jsou některé mnohem destruktivnější než ostatní? Právě na to odpovídá server Sky News.

Co je to hurikán?

Hurikán je tropická cyklóna. Jedná se o velkou vířící bouři, kterou provází silný vítr o rychlosti až 300 km/h a intenzivní deště. Slovo hurikán pochází z mayské kultury. Huracan byl v mayské mytologii bohem větru.

Jak se tvoří?

Pro vytvoření tropického cyklonu je zapotřebí několik faktorů. Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Stejně tak hrají roli již existující výkyvy počasí, jako je vlhkost a lehký vítr. Vědci ale přesně nevědí, proč se některé bouře změní v hurikány a jiné ne.

Jak se měří?

Síla hurikánů v Atlantiku se měří za použití klasifikace s názvem Saffirova-Simpsonova stupnice hurikánů. Stupnice hurikány rozděluje do pěti kategorií, rozlišovaných podle intenzity jejich trvalých větrů. K tomu, aby byl tropický cyklon označen jako hurikán, musí mít vítr rychlost nejméně 33 m/s (119 km/h). Nejvyšší klasifikace na stupnici (kategorie 5) je vyhrazena pro bouře s větrem přesahujícím 70 m/s (252 km/h).

Stupnice však nezměří, kolik deště hurikán přináší, nebo úroveň bouřlivého nárazu – přestože tyto faktory mohou být někdy ještě destruktivnější než vítr. Oficiálně je Saffirova-Simpsonova hurikánová stupnice používána jen na popis hurikánů, jež se formují v Atlantském oceánu a v severní části Pacifiku

Kdy se hurikány objevují?

Oficiální „hurikánová sezóna" v Atlantiku probíhá od 1. června do 30. listopadu - to je doba, kdy oblast pravidelně zasahuje velké množství bouří. Mohou se však vyskytnout kdykoli, tropické bouře byly zaznamenány v každém měsíci roku, a to i uprostřed zimy.

Které oblasti hurikány postihují nejvíce?

Mohou udeřit všude, ale vzhledem k tomu, že vznik hurikánu vyžaduje teplejší vody, většina z nich má tendenci ovlivňovat Karibik, střední Ameriku a jižní a východní části USA. Hurikány ale také zasáhly například Novou Anglii, Kanadu, Portugalsko, Azory, Španělsko a Jižní Ameriku. Mnoho hurikánů a tropických bouří také zůstává neškodně na mořem a neohrožuje tak pevninu.

Jak dostávají svá jména?

Tropické bouře v Atlantiku jsou pojmenovány abecedně - první bouřka každého roku začíná písmenem A. Názvy mužských a ženských jmen se střídají a jsou opakovaně používány každých šest let. Názvy smrtících bouří jsou však vyřazena a poslána do „důchodu“, takže se znovu nepoužívají.

To je se týká třeba jmen Andrew, Katrina, Ivan a Mitch – a od tohoto roku patří mezi důchodce také Harvey a Irma

Jaký je rozdíl mezi hurikánem, cyklonem a tajfunem?

Jde o totéž - tropické cyklony. Různé názvy mají v závislosti na tom, kde na světě se tvoří. V Atlantiku a severovýchodním Pacifiku jsou tropické cyklony známé jako hurikány. V severozápadním Pacifiku jsou označovány jako tajfuny (nebo supertajfuny, pokud jsou zvláště silné). V Indickém oceánu a jižním Pacifiku jim pak říkají cyklony.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povodně v USA zdaleka nepominuly. Záchranáři vysvobozují uvězněné lidi i…

24.09.2018 16:50 Georgetown - Tropická bouře Florence zdaleka nepominula, i dnes musejí být tisíce lidí na východním…

Jako tsunami. Tuniské město spláchla blesková povodeň, čtyři mrtví

23.09.2018 16:39 Nabeul - Přívalové deště zasáhly v sobotu poloostrov Cap Bon na severovýchodě Tuniska. Způsobily…

Hurikán Florence a povodně mají v USA už 43 obětí, vyhlašují se nové…

22.09.2018 20:35 Aktualizováno Washington - Nejméně 43 mrtvých si vyžádal živel Florence, který jako hurikán a později jako bouře,…

Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před…

19.09.2018 22:04 Aktualizováno Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama