Bouře Gordon zasáhla jih USA. Vyvolala obří vlny, dítě zabil padající strom

Miami - Tropická bouře Gordon, kvůli níž byl v jižních amerických státech Louisiana a Mississippi vyhlášen mimořádný stav, zeslábla dnes po přesunu nad pevninu na depresi a očekává se její další oslabení. Tisíce lidí po jejím přechodu ale zůstávají bez elektřiny, úřady také evidují první úmrtí, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor

Hurikán

Bouře, která se zformovala v pondělí u souostroví Florida Keys, udeřila největší silou v noci místního času (dnes ráno SELČ) na pobřeží států od Floridy po Louisianu. Bouři provázel vichr o rychlosti 110 kilometrů za hodinu, což je těsně pod silou hurikánu. Vyvracela stromy a vyvolala mohutné vlny a přívalové deště.

První obětí bouře se stalo dítě, které na Floridě zabil strom spadlý na obytný přívěs ve městě Penascola. Přibližně 30 kilometrů odtud u alabamského města Mobile hlásili meteorologové přechod tornáda vyvolaného bouří Gordon, které však nezpůsobilo žádné vážnější škody.

zdroj: YouTube

Dopoledne místního času (po 16:00 SELČ) ohlásilo Národní středisko pro hurikány (NHC), že bouře zeslábla na depresi a bude dál slábnout až na běžnou tlakovou níži. V tu chvíli se nacházela deset kilometrů západně od města Jackson v Mississippi a doprovázel ji vítr o rychlosti 45 kilometrů v hodině, který nepředstavuje zásadnější nebezpečí.

Technici během dneška odstraňují závady na elektrickém vedení způsobené silným větrem a desítkami popadaných stromů. Podle odhadů energetických firem je stále bez proudu asi 20.000 domácností či podniků, nejvíce z nich v Alabamě.

Ropné a plynárenské firmy, které kvůli bouři v Mexickém zálivu preventivně evakuovaly více než 50 plošin a pozastavily produkci, ji začínají pozvolna obnovovat.

Starostka New Orleansu LaToya Cantrellová zdůraznila, že prioritou města je zajistit bezpečí obyvatel. Město New Orleans ve státě Louisiana bylo v roce 2005 zdevastováno katastrofálním hurikánem Katrina, který připravil o život takřka 1900 lidí, z toho přes 1500 v Louisianě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naprostá zkáza: Cyklóna Idai připravila 400 tisíc lidí o střechu nad hlavou

19.03.2019 15:55 V důsledku řádění tropické cyklóny Idai v Mosambiku přišlo podle odhadů Červeného kříže dočasně o…

Katastrofa: Masy bahna a kamení smetly část provincie Papua, 89 mrtvých

19.03.2019 08:26 Počet obětí záplav a sesuvů půdy v nejvýchodnější indonéské provincii Papua vzrostl na 89 a další…

Letošní počasí bude Čechy stát hodně peněz

18.03.2019 17:19 Aktualizováno Oteplování Země nemá dopady jen na klimatické změny a zemědělství, ale i na ekonomiku jako takovou.…

Povodně devastují indonéskou provincii Papua. 80 mrtvých, desítky…

18.03.2019 12:43 Počet obětí záplav a sesuvů půdy v nejvýchodnější indonéské provincii Papua už dosáhl téměř 80 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama