Katastrofický střed hurikánu Florence se blíží, to nejhorší teprve přijde

Washington - Zatopené silnice, řeky vylité z břehů a výpadky v dodávce proudu jsou na pobřeží Severní a Jižní Karolíny předzvěstí příchodu nebezpečného hurikánu Florence. Střed hurikánu, jehož očekávaný dopad označují meteorologové za katastrofický, se těsně přiblížil k pobřeží, které má podle meteorologů zasáhnout dnes před polednem místního času (odpoledne SELČ). Síla živlu se sice snížila z druhého na první stupeň pětibodové stupnice, hurikán však zároveň zpomalil svůj postup, kvůli čemuž může přinést více srážek, než se předpokládalo.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

hurikán Florence

Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper varoval, že záplavy může pocítit téměř celý stát. "To nejhorší je teprve před námi, ale tohle je varování předcházející tomu, co nás čeká v nejbližších dnech," komentoval podle agentury AP guvernér první přívaly deště.

V přímém ohrožení je severokarolínské správní středisko Wilmington. Během příštích dvou až tří dnů spadnou na Severní Karolínu srážky obvyklé za období osmi měsíců. Úřady varovaly, že záplavy vážně znečistí zdroje pitné vody.

V oblasti je zatím bez proudu téměř 200.000 lidí. Výpadek elektřiny podle odhadů postupně zasáhne miliony Američanů a obnova potrvá týdny. Do víc než 120 krytů se zatím uchýlilo kolem 12.000 lidí.

Na ostrově Emerald Isle 135 kilometrů severozápadně od Wilmingtonu povodňová vlna dosáhla téměř dvou metrů, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).

Záchranáři již mají napilno v severokarolínském městě New Bern, kde se z břehů vylily dvě místní řeky. Na záchranu tu podle agentury AP čeká na 150 obyvatel, kteří se neevakuovali a kvůli velké vodě to již bez pomoci nezvládnou.

Střed hurikánu je nyní ve vzdálenosti necelých 40 kilometrů východně od Wilmingtonu, rychlost postupu Florence se ovšem výrazně snížila na devět kilometrů za hodinu. Kvůli tomu může podle meteorologů zvláště ve východních oblastech obou Karolín silně pršet celý víkend, než se vzdušná masa pomalu přesune do vnitrozemí, kde by se měla rozpadat.

Kromě záplav budou podle meteorologů ohrožovat pobřežní oblasti i sesuvy půdy. Přímý nápor živlu bude patrný až dva nebo tři kilometry hluboko ve vnitrozemí. Silné deště se očekávají i ve státech Alabama, Tennessee, Kentucky a Západní Virginie.

Stav ohrožení vyhlásila federální vláda v Georgii, Severní a Jižní Karolíně, Virginii a Marylandu a rovněž v hlavním městě Washingtonu.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cyklon pustoší jih Indie. Desítky mrtvých, 82 tisíc lidí evakuováno

17.11.2018 20:18 Cyklon, který zasáhl pobřeží jižní Indie, si vyžádal 33 mrtvých, informovala dnes agentura AP.…

Mohutný cyklon bičuje jih Indie. 11 mrtvých, 80 tisíc evakuovaných

16.11.2018 14:25 Více než 80.000 lidí bylo preventivně evakuováno kvůli cyklonu, který dnes zasáhl jihoindický stát…

Zemi hrozí do roku 2100 katastrofa. Ani zdraví lidé ji nezvládnou

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus…

Jaká bude letošní zima? El Niño může způsobit katastrofu

06.11.2018 13:46 Světová meteorologická organizace (WMO) vydala zprávu, podle které existuje 70% pravděpodobnost, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama