Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před nejsilnějším hurikánem světa

Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten první značí nepříliš silný vítr, pátý stupeň znamená apokalypsu katastrofálních rozměrů. Podle vědců se ale na Zemi objeví bouře tak silná, že pro ni lidstvo žádné číslo nemá. Ještě nikdy se s ní totiž nesetkalo.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Hurikán Patricia z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly)

Podle serveru Guardian se v současné době stupněm pět označují hurikány, při nichž rychlost větru dosahuje rychlosti 250 km/h a které dokáží ničit celá města.

Takových bouří naštěstí lidstvo moc nezažilo, všechny si je ale pamatuje dodnes. Jde o jedny z nejhorších katastrof na světě a vyrovná se jim jen mohutné zemětřesení.

Vědci se ale domnívají, že v nadcházejících letech už nebude pět stupňů stačit. Oceány se totiž oteplují a jejich hladina stoupá, díky čemuž vznikají stále silnější bouře.

V posledních letech se už potenciální hurikány šestého stupně objevily. Jejich rychlost přesahovala 300 km/h a smetly vše, co jim přišlo do cesty. Podle meteorologů se s podobnými katastrofami ale budeme setkávat i nadále, a jedna velká údajně přijde velmi brzy.

Uznávaný meteorolog Jeff Masters totiž varuje, že bouře kategorie šest zasáhne velmi brzy americké pobřeží. Podle něj půjde o extrémně silný hurikán, s jakým lidstvo nemá zkušenosti.

Jediný hurikán, který by mu mohl konkurovat, je ten z roku 1780. Takzvaný Velký hurikán tehdy zpustošil karibské ostrovy a zanechal po sobě 22 tisíc obětí. 

Podle odborníků se lidé budou muset připravit i na to, že hurikány budou vznikat zcela nečekaně a velmi rychle. Například hurikán Patricia se v roce 2015 hnal rychlostí 403 km/h a přitom se zformoval za pouhých 24 hodin.

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Austrálii se blíží ničivý cyklon Owen, úřady vydaly varování

14.12.2018 13:10 Australské úřady vydaly varování před mohutným cyklonem Owen, který se blíží k východnímu pobřeží…

Arktida taje. Zažila druhý nejteplejší rok v historii měření

11.12.2018 20:36 Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování…

Jihovýchod USA zasáhlo husté sněžení, přes 300 tisíc domácností je bez…

09.12.2018 19:07 Více než 330.000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o…

Země se upeče? Globální teplota prudce vzroste, meteorologové troubí na…

29.11.2018 22:05 Aktualizováno Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama