Blíží se bouře, jakou lidstvo ještě nezažilo. Experti varují před nejsilnějším hurikánem světa

Londýn - V současné době mají meteorologové pět stupňů, kterými určují sílu hurikánu. Zatímco ten první značí nepříliš silný vítr, pátý stupeň znamená apokalypsu katastrofálních rozměrů. Podle vědců se ale na Zemi objeví bouře tak silná, že pro ni lidstvo žádné číslo nemá. Ještě nikdy se s ní totiž nesetkalo.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Hurikán Patricia z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly)

Podle serveru Guardian se v současné době stupněm pět označují hurikány, při nichž rychlost větru dosahuje rychlosti 250 km/h a které dokáží ničit celá města.

Takových bouří naštěstí lidstvo moc nezažilo, všechny si je ale pamatuje dodnes. Jde o jedny z nejhorších katastrof na světě a vyrovná se jim jen mohutné zemětřesení.

Vědci se ale domnívají, že v nadcházejících letech už nebude pět stupňů stačit. Oceány se totiž oteplují a jejich hladina stoupá, díky čemuž vznikají stále silnější bouře.

V posledních letech se už potenciální hurikány šestého stupně objevily. Jejich rychlost přesahovala 300 km/h a smetly vše, co jim přišlo do cesty. Podle meteorologů se s podobnými katastrofami ale budeme setkávat i nadále, a jedna velká údajně přijde velmi brzy.

Uznávaný meteorolog Jeff Masters totiž varuje, že bouře kategorie šest zasáhne velmi brzy americké pobřeží. Podle něj půjde o extrémně silný hurikán, s jakým lidstvo nemá zkušenosti.

Jediný hurikán, který by mu mohl konkurovat, je ten z roku 1780. Takzvaný Velký hurikán tehdy zpustošil karibské ostrovy a zanechal po sobě 22 tisíc obětí. 

Podle odborníků se lidé budou muset připravit i na to, že hurikány budou vznikat zcela nečekaně a velmi rychle. Například hurikán Patricia se v roce 2015 hnal rychlostí 403 km/h a přitom se zformoval za pouhých 24 hodin.

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

El Niño je zpět. Počasí může letos být extrémní, hrozí nejteplejší rok v…

19.02.2019 22:31 Aktualizováno Když v roce 2016 udeřil klimatický jev zvaný El Niño, meteorologové naměřili nejteplejší rok v…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Austrálii zasáhla stoletá povodeň, v ulicích města plavou krokodýli a hadi

04.02.2019 15:46 Úřady ve městě Townsville na severovýchodě Austrálie vyzvaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé…

Středozápad USA čeká další šok, teploty vystřelí o 50 stupňů

01.02.2019 12:42 Nebývalé mrazy, které ochromily život na americkém středozápadě, může v příštích dnech vystřídat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama