Japonsko zasáhl další mohutný tajfun, tisíce lidí se evakuují

Jihozápad Japonska dnes zasáhl tajfun Trami, který s sebou přinesl silný déšť a vítr. Zrušeny musely být četné lety a vlakové spoje, a to i v oblasti Tokia. Televize NHK informovala, že zrušeno bylo 930 leteckých spojů. Na jižním ostrově Kjúšú byly zaplaveny zemědělské usedlosti a domy, pro desítky tisíc lidí byly vydány evakuační příkazy. Z jižního Japonska je hlášeno 51 zraněných.

Přidejte svůj názor

Tokio

Na Okinawě vítr už v sobotu poškodil elektrické vedení, na hlavních letištích v celé zemi, včetně dvou tokijských, bylo zrušeno mnoho spojů. K Tokiu by měl tajfun dorazit během dneška, v pondělí by měl zasáhnout sever Japonska.

Železniční spojení rychlovlaky je rušeno podle toho, kudy právě nejsilnější nápor větru prochází. Tokio ohlásilo přerušení spojů po 20:00 místního času (13:00 SELČ).

Trami se přežene nad stejnými oblastmi, které začátkem září zasáhl jeho předchůdce Jebi. Byl nejsilnějším tajfunem zaznamenaným v Japonsku za posledních 25 let a v oblasti Ósaky způsobil smrt 11 lidí. Při silných červencových deštích, které postihly západ Japonsko, přišlo o život 221 lidí.

Ósacké letiště, jež bylo zaplaveno při tajfunu Jebi, uzavřelo své dráhy od dnešního dopoledne do pondělního rána. Po tajfunu Jebi letiště naplno obnovilo provoz až 21. září.

V jižním a západním Japonsku dostalo příkaz k evakuaci 700.000 domácností, v prefekturách Okinawa a Kagošima je bez proudu zhruba 300.000 rodin.

Trami byl na pětibodové škále tajfunů zařazen do 2. kategorie. Má postupně dorazit na severovýchod země a dnes a v pondělí přejít přes ostrovy Kjúšú a hlavní ostrov Honšú.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Los Angeles se valí studená fronta, po půl století by mělo sněžit

22.02.2019 08:30 V kalifornském Los Angeles by v příštích dnech poprvé po víc než půl století mohl napadnout sníh a…

Počasí v roce 2019: Jak se změní s příchodem El Niña?

21.02.2019 18:16 Aktualizováno Jaké bude letošní jaro a léto? Jev známý jako El Niño může mít velký dopad na počasí po celém světě…

El Niño je zpět. Počasí může letos být extrémní, hrozí nejteplejší rok v…

19.02.2019 22:31 Aktualizováno Když v roce 2016 udeřil klimatický jev zvaný El Niño, meteorologové naměřili nejteplejší rok v…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama