Japonsko zasáhl další mohutný tajfun, tisíce lidí se evakuují

Jihozápad Japonska dnes zasáhl tajfun Trami, který s sebou přinesl silný déšť a vítr. Zrušeny musely být četné lety a vlakové spoje, a to i v oblasti Tokia. Televize NHK informovala, že zrušeno bylo 930 leteckých spojů. Na jižním ostrově Kjúšú byly zaplaveny zemědělské usedlosti a domy, pro desítky tisíc lidí byly vydány evakuační příkazy. Z jižního Japonska je hlášeno 51 zraněných.

Přidejte svůj názor

Tokio

Na Okinawě vítr už v sobotu poškodil elektrické vedení, na hlavních letištích v celé zemi, včetně dvou tokijských, bylo zrušeno mnoho spojů. K Tokiu by měl tajfun dorazit během dneška, v pondělí by měl zasáhnout sever Japonska.

Železniční spojení rychlovlaky je rušeno podle toho, kudy právě nejsilnější nápor větru prochází. Tokio ohlásilo přerušení spojů po 20:00 místního času (13:00 SELČ).

Trami se přežene nad stejnými oblastmi, které začátkem září zasáhl jeho předchůdce Jebi. Byl nejsilnějším tajfunem zaznamenaným v Japonsku za posledních 25 let a v oblasti Ósaky způsobil smrt 11 lidí. Při silných červencových deštích, které postihly západ Japonsko, přišlo o život 221 lidí.

Ósacké letiště, jež bylo zaplaveno při tajfunu Jebi, uzavřelo své dráhy od dnešního dopoledne do pondělního rána. Po tajfunu Jebi letiště naplno obnovilo provoz až 21. září.

V jižním a západním Japonsku dostalo příkaz k evakuaci 700.000 domácností, v prefekturách Okinawa a Kagošima je bez proudu zhruba 300.000 rodin.

Trami byl na pětibodové škále tajfunů zařazen do 2. kategorie. Má postupně dorazit na severovýchod země a dnes a v pondělí přejít přes ostrovy Kjúšú a hlavní ostrov Honšú.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hurikán Willa žene k Mexiku desetimetrové vlny. Před ním udeřila bouře…

23.10.2018 10:36 Západní pobřeží Mexika dnes zasáhne nebezpečný hurikán Willa, který podle meteorologů bude provázen…

Hurikán Willa dosáhl maximální síly. Přívalové vlny smetou část Mexika,…

22.10.2018 18:08 Aktualizováno Hurikán Willa, který míří z Tichého oceánu k západnímu pobřeží Mexika, postupně nabírá na síle a…

Počasí se zblázní? Meteorologové se děsí příchodu jevu El Niño

21.10.2018 13:29 Aktualizováno Podle Světové meteorologické organizace je letos 70% šance na opětovný příchod jevu zvaného El Niño…

Zdá se vám, že jaro a podzim už neexistují? Podle vědců brzy můžeme přijít…

18.10.2018 10:57 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama