Hurikán Michael zesílil. Obluda udeří na Floridu za pár hodin, varuje guvernér

Hurikán Michael dnes zesílil na druhý stupeň z pěti kategorií a směřuje Mexickým zálivem k Floridě, kam by měl dorazit ještě podstatně silnější ve středu. Oznámila to americká meteorologická služba. Síla větru už přesáhla 175 kilometrů za hodinu a úder na floridské pobřeží může být podle expertů devastující. Guvernéři států Florida, Alabama a Georgia vyhlásili stav ohrožení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hurikán

Hurikán, který už přerušil těžbu ropy v Mexickém zálivu, postupně zesiluje s tím, jak se posouvá rychlostí bezmála dvaceti kilometrů za hodinu směrem na sever. Dnes večer SELČ byl jeho střed zhruba 500 kilometrů od pevniny.

Národní středisko pro hurikány (NHC) předpovídá, že hurikán zesílí a zařadí se do třetí kategorie na pětistupňové Saffirově-Simpsonově škále, než se kolem středečního poledne dostane nad pevninu buď ve floridské oblasti známé jako Panhandle (rukojeť pánve), nebo v oblasti Big Bend (velký ohyb). Hurikán je přitom i záběrem obrovský. Vítr o síle tropické bouře má foukat v oblasti, která má napříč téměř 600 kilometrů.

Floridský guvernér Rick Scott dnes varoval obyvatele poloostrova, že "obludný hurikán" může dorazit za několik hodin a přinést prudké poryvy větru a silné a vytrvalé deště. Z níže položených částí státu byla nařízena povinná evakuace, podle agentury AP se týká asi 120.000 lidí.

V ohrožení je hlavně severozápadní část Floridy, pruh země dlouhý přes 300 kilometrů známý jako Panhandle, kde žije asi půldruhého milionu lidí. Část tohoto území leží na úrovni hladiny moře nebo jen několik metrů nad ní. Obyvatelé pobřeží spěšně zabedňují své domy a kolem svých pozemků staví hráze z pytlů s pískem.

Michael může způsobit rozsáhlé záplavy, předpokládá se, že v krátké době spadne až 30 centimetrů srážek. Rozbouřený Mexický záliv může zaplavit pobřeží až čtyřmetrovými vlnami.

Hurikán už způsobil vážné škody i oběti na životech v řadě středoamerických států, kde se okraj živlu napojil na tlakovou níži nad Pacifikem. Salvador, Honduras a Nikaragua hlásí dohromady třináct mrtvých, většinou jde o lidi zavalené v troskách svých obydlí.

Guvernér Scott vyhlásil stav nouze v 35 floridských okresech od regionu Panhandle po Tampu Bay. Mýto na dálnicích bylo zrušeno, aby úřady povzbudily obyvatele k evakuaci. Do pomoci ohroženým oblastem se zapojilo kolem 1250 příslušníků Národní gardy a v pohotovosti je více než 4000 vojáků.

Prezident Donald Trump dnes novinářům v Bílém domě řekl, že země je na hurikán dobře připravena. Připustil přitom, že živel je mnohem větší, než se čekalo.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Los Angeles se valí studená fronta, po půl století by mělo sněžit

22.02.2019 08:30 V kalifornském Los Angeles by v příštích dnech poprvé po víc než půl století mohl napadnout sníh a…

Počasí v roce 2019: Jak se změní s příchodem El Niña?

21.02.2019 18:16 Aktualizováno Jaké bude letošní jaro a léto? Jev známý jako El Niño může mít velký dopad na počasí po celém světě…

El Niño je zpět. Počasí může letos být extrémní, hrozí nejteplejší rok v…

19.02.2019 22:31 Aktualizováno Když v roce 2016 udeřil klimatický jev zvaný El Niño, meteorologové naměřili nejteplejší rok v…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama