Jak se bude měnit počasí do roku 2100? Vědci varují před další dobou ledovou

Planeta Země před sebou nemá lichotivou budoucnost. Podle kalifornských vědců dojde k dalšímu střídání doby meziledové za ledovou, a ta zasáhne náš svět plnou silou už za několik desítek let.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Zemi nehrožují pouze tornáda, sopečné činnosti, zemětřesení či asteroidy z vesmíru. Velkým hráčem na poli katastrof jsou také klimatické změny, ať už ve formě oteplování, nebo rapidního ochlazování.

Roky 2016 a 2017 patřily k jedněm z nejteplejších v dějinách a někteří odborníci se obávají, že bude tento trend pokračovat. Pokud pomineme jako zásadní „oteplovací“ faktor lidskou činnost, velkou váhu má také klimatický jev El Niňo, který s teplotou vždy zahýbe.

Přesto se podle vědců ze Scripps Institution of Oceanography v příštích letech opět dočkáme navzdory globálnímu oteplování postupného ochlazování, které vyústí až v novou dobu ledovou. Uvedli to v magazínu Science Advances.

Kolapsu se obávají ve chvíli, kdy dojde k výraznému ochlazení severního Atlantiku a jeho přilehlých oblastí, což způsobí šíření arktického mořského ledu za současné hranice. Studie proto upozorňuje na dopad na regionální a globální změny klimatu.

Vědci se obávají, že povrchové vody Atlantiku se ochladí o 2,4 stupně Celsia a teplota vzduchu na severozápadě Evropy klesne až o sedm stupňů Celsia. Tím pádem by se začaly tropické deštné pásy posouvat přes Atlantik dál na jih.

Během tohoto procesu by se velké množství tepla přesunulo z tropických oblastí do severního Atlantiku, kde se uvolní do atmosféry. Dojde tak k tání arktického ledu, což zvýší hladinu oxidu uhličitého.

Odborníci se obávají, že do roku 2100 se množství oxidu až zdvojnásobí, což odstartuje ochlazování severní polokoule, které do 300 let vyvrcholí návratem do doby ledové.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálii zasáhla stoletá povodeň, v ulicích města plavou krokodýli a hadi

04.02.2019 15:46 Úřady ve městě Townsville na severovýchodě Austrálie vyzvaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé…

Středozápad USA čeká další šok, teploty vystřelí o 50 stupňů

01.02.2019 12:42 Nebývalé mrazy, které ochromily život na americkém středozápadě, může v příštích dnech vystřídat…

Austrálie se peče. Leden byl historicky nejteplejší měsíc, vedra pokračují

01.02.2019 07:46 Letošní leden se v Austrálii zapsal jako historicky nejteplejší měsíc od začátku měření. Průměrné…

V USA umrzlo už 13 lidí, pocitová teplota -55 stupňů. Podívejte se, co to…

31.01.2019 21:34 Aktualizováno Přinejmenším 13 obětí už si vyžádaly extrémní mrazy, které zasáhly americký středozápad.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama