Hurikán Willa žene k Mexiku desetimetrové vlny. Před ním udeřila bouře Vicente, 12 mrtvých

Západní pobřeží Mexika dnes zasáhne nebezpečný hurikán Willa, který podle meteorologů bude provázen větry o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu, a tropická bouře Vicente. Ta už přinesla lijáky a záplavy do jihomexického státu Oaxaca, kde při nich podle mexických médií zemřelo nejméně 12 lidí. Místní úřady v některých oblastech evakuovaly asi 7000 osob z nízko položených pobřežních regionů, zejména ve státě Sinaloa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Hurikán Willa má zasáhnout mexické státy Nayarit a Sinaloa, tropická bouře Vicente dorazí o něco jižněji do států Jalisco a Colima. V regionu je řada turisty oblíbených letovisek, v těch největších je podle agentury EFE nyní na 40.000 turistů. Kromě silného větru se očekávají lijáky a záplavy. Napršet by podle meteorologů mohlo někde až 250 litrů na metr čtvereční. Na pobřeží mohou být až desetimetrové vlny.

Hurikán Willa, který v pondělí zesílil na nejvyšší pátý stupeň na hurikánové škále, dosahuje nyní stupně číslo čtyři a než dorazí na pevninu měl by zeslábnout na stupeň číslo tři. I tak ale bude mít vítr, který s sebou přinese, rychlost až 200 kilometrů v hodině. Bude tak zřejmě vyvracet stromy a odnášet střechy domů. Úřady proto dnes uzavřely na řadě míst školy a někde na pobřeží doporučily evakuaci.

zdroj: YouTube

Na mexickou pevninu by hurikán měl dorazit v sedm večer místního času (po půlnoci SELČ) asi 90 kilometrů jižně od turisty oblíbeného přístavního města Mazatlán. Radnice tohoto půlmilionového města už připravila provizorní ubytování pro několik tisíc lidí a monitoruje situaci v nízko položených čtvrtích. Podle agentury AP žije ve městě hodně Američanů a Kanaďanů.

Ještě než dorazí na mexickou pevninu, přežene se hurikán přes ostrovy Islas Marías, které leží asi 100 kilometrů od mexického pobřeží a na nichž je kromě přírodní rezervace i federální věznice.

Tropická bouře Vicente postupuje z jihu pobřeží Mexika a měla by slábnout a pomalu se rozpustit. Provázejí ji silné deště, které už na jihozápadě Mexika způsobily záplavy. Při nich zemřelo ve státě Oaxaca 12 lidí, včetně pěti nezletilých a dětí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

El Niño je zpět. Počasí může letos být extrémní, hrozí nejteplejší rok v…

19.02.2019 22:31 Aktualizováno Když v roce 2016 udeřil klimatický jev zvaný El Niño, meteorologové naměřili nejteplejší rok v…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Austrálii zasáhla stoletá povodeň, v ulicích města plavou krokodýli a hadi

04.02.2019 15:46 Úřady ve městě Townsville na severovýchodě Austrálie vyzvaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé…

Středozápad USA čeká další šok, teploty vystřelí o 50 stupňů

01.02.2019 12:42 Nebývalé mrazy, které ochromily život na americkém středozápadě, může v příštích dnech vystřídat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama