Hurikán Willa žene k Mexiku desetimetrové vlny. Před ním udeřila bouře Vicente, 12 mrtvých

Západní pobřeží Mexika dnes zasáhne nebezpečný hurikán Willa, který podle meteorologů bude provázen větry o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu, a tropická bouře Vicente. Ta už přinesla lijáky a záplavy do jihomexického státu Oaxaca, kde při nich podle mexických médií zemřelo nejméně 12 lidí. Místní úřady v některých oblastech evakuovaly asi 7000 osob z nízko položených pobřežních regionů, zejména ve státě Sinaloa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Hurikán Willa má zasáhnout mexické státy Nayarit a Sinaloa, tropická bouře Vicente dorazí o něco jižněji do států Jalisco a Colima. V regionu je řada turisty oblíbených letovisek, v těch největších je podle agentury EFE nyní na 40.000 turistů. Kromě silného větru se očekávají lijáky a záplavy. Napršet by podle meteorologů mohlo někde až 250 litrů na metr čtvereční. Na pobřeží mohou být až desetimetrové vlny.

Hurikán Willa, který v pondělí zesílil na nejvyšší pátý stupeň na hurikánové škále, dosahuje nyní stupně číslo čtyři a než dorazí na pevninu měl by zeslábnout na stupeň číslo tři. I tak ale bude mít vítr, který s sebou přinese, rychlost až 200 kilometrů v hodině. Bude tak zřejmě vyvracet stromy a odnášet střechy domů. Úřady proto dnes uzavřely na řadě míst školy a někde na pobřeží doporučily evakuaci.

zdroj: YouTube

Na mexickou pevninu by hurikán měl dorazit v sedm večer místního času (po půlnoci SELČ) asi 90 kilometrů jižně od turisty oblíbeného přístavního města Mazatlán. Radnice tohoto půlmilionového města už připravila provizorní ubytování pro několik tisíc lidí a monitoruje situaci v nízko položených čtvrtích. Podle agentury AP žije ve městě hodně Američanů a Kanaďanů.

Ještě než dorazí na mexickou pevninu, přežene se hurikán přes ostrovy Islas Marías, které leží asi 100 kilometrů od mexického pobřeží a na nichž je kromě přírodní rezervace i federální věznice.

Tropická bouře Vicente postupuje z jihu pobřeží Mexika a měla by slábnout a pomalu se rozpustit. Provázejí ji silné deště, které už na jihozápadě Mexika způsobily záplavy. Při nich zemřelo ve státě Oaxaca 12 lidí, včetně pěti nezletilých a dětí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Austrálii se blíží ničivý cyklon Owen, úřady vydaly varování

14.12.2018 13:10 Australské úřady vydaly varování před mohutným cyklonem Owen, který se blíží k východnímu pobřeží…

Arktida taje. Zažila druhý nejteplejší rok v historii měření

11.12.2018 20:36 Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování…

Jihovýchod USA zasáhlo husté sněžení, přes 300 tisíc domácností je bez…

09.12.2018 19:07 Více než 330.000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o…

Země se upeče? Globální teplota prudce vzroste, meteorologové troubí na…

29.11.2018 22:05 Aktualizováno Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN. Letošek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama