Ničivé živly mění směr? S tajfuny se děje cosi nebezpečného, varují vědci

Ničivé tajfuny se posouvají do nových oblastí, míří na sever. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců pod vedením Jana Altmana z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), jež dokumentuje posun areálu ovlivněného ničivými tajfuny v dlouhodobém měřítku. Studii publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, který vydává Národní akademie věd Spojených států amerických. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Botanický ústav AV ČR.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

"Naše výsledky naznačují, že během posledního století se výrazně zvýšila aktivita tajfunů severně od oblastí, které jsou na tajfuny již více či méně přizpůsobeny. Pro oblasti, které se dříve nacházely na okraji areálu působení tajfunů, jsou takováto zjištění zcela klíčová. Na jejich základě totiž mohou být zavedena opatření ke zmírnění ničivého vlivu tajfunů i tam, kde s nimi není dost zkušeností z minulosti," uvedl Altman.

Vědci z Botanického ústavu AV ČR provádějí dlouhodobý výzkum ve východní Asii. Využívají pro něj informace uložené v letokruzích stromů. "Letokruhy slouží jako kronika, kde jsou zapsány zásadní informace ovlivňující život daného stromu," uvedl Altman. Autoři studie rekonstruovali narušení přirozených lesních porostů vlivem tajfunů během posledních více než 200 let podél přes 1300 kilometrů dlouhého gradientu v Jižní Koreji a východním Rusku.

Podle Altmana se o dlouhodobých změnách intenzity tajfunů dosud příliš nevědělo. Věrohodná data existují pouze pro období od 80. let 20. století. "Především nebylo jisté, zda nárůst ničivých tajfunů nově pozorovaný v oblastech, kde byl v minulosti jejich výskyt vzácný, je v dlouhodobém měřítku součástí přirozené fluktuace či se jedná o vybočení z dlouhodobého trendu vlivem globálních změn," poznamenal vedoucí autor studie, na které se podíleli také vědci z Ruska, Jižní Koreje a Švýcarska.

Tropické cyklóny, které se v Asii nazývají tajfuny, v Americe hurikány a v oblasti Indického oceánu cyklóny, způsobují rozsáhlé škody, přírodnímu živlu jsou totiž vystaveny zejména hustě osídlené oblasti.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohutný cyklon bičuje jih Indie. 11 mrtvých, 80 tisíc evakuovaných

16.11.2018 14:25 Více než 80.000 lidí bylo preventivně evakuováno kvůli cyklonu, který dnes zasáhl jihoindický stát…

Zemi hrozí do roku 2100 katastrofa. Ani zdraví lidé ji nezvládnou

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus…

Jaká bude letošní zima? El Niño může způsobit katastrofu

06.11.2018 13:46 Světová meteorologická organizace (WMO) vydala zprávu, podle které existuje 70% pravděpodobnost, že…

Silný tajfun bičuje Filipíny. Šest mrtvých, tisíce lidí utekly ze svých…

30.10.2018 17:38 Aktualizováno Nejméně šest lidí přišlo o život při sesuvech půdy vyvolaných tajfunem Yutu, který dnes zasáhl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama