Ničivé živly mění směr? S tajfuny se děje cosi nebezpečného, varují vědci

Ničivé tajfuny se posouvají do nových oblastí, míří na sever. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců pod vedením Jana Altmana z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), jež dokumentuje posun areálu ovlivněného ničivými tajfuny v dlouhodobém měřítku. Studii publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, který vydává Národní akademie věd Spojených států amerických. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Botanický ústav AV ČR.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

"Naše výsledky naznačují, že během posledního století se výrazně zvýšila aktivita tajfunů severně od oblastí, které jsou na tajfuny již více či méně přizpůsobeny. Pro oblasti, které se dříve nacházely na okraji areálu působení tajfunů, jsou takováto zjištění zcela klíčová. Na jejich základě totiž mohou být zavedena opatření ke zmírnění ničivého vlivu tajfunů i tam, kde s nimi není dost zkušeností z minulosti," uvedl Altman.

Vědci z Botanického ústavu AV ČR provádějí dlouhodobý výzkum ve východní Asii. Využívají pro něj informace uložené v letokruzích stromů. "Letokruhy slouží jako kronika, kde jsou zapsány zásadní informace ovlivňující život daného stromu," uvedl Altman. Autoři studie rekonstruovali narušení přirozených lesních porostů vlivem tajfunů během posledních více než 200 let podél přes 1300 kilometrů dlouhého gradientu v Jižní Koreji a východním Rusku.

Podle Altmana se o dlouhodobých změnách intenzity tajfunů dosud příliš nevědělo. Věrohodná data existují pouze pro období od 80. let 20. století. "Především nebylo jisté, zda nárůst ničivých tajfunů nově pozorovaný v oblastech, kde byl v minulosti jejich výskyt vzácný, je v dlouhodobém měřítku součástí přirozené fluktuace či se jedná o vybočení z dlouhodobého trendu vlivem globálních změn," poznamenal vedoucí autor studie, na které se podíleli také vědci z Ruska, Jižní Koreje a Švýcarska.

Tropické cyklóny, které se v Asii nazývají tajfuny, v Americe hurikány a v oblasti Indického oceánu cyklóny, způsobují rozsáhlé škody, přírodnímu živlu jsou totiž vystaveny zejména hustě osídlené oblasti.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cyklóna Idai vytvořila obří jezero, na potravinovou pomoc odkázáno 200…

21.03.2019 19:04 Aktualizováno Potravinovou pomoc v příštích třech měsících bude kvůli cyklóně Idai v Zimbabwe potřebovat zhruba…

Záplavy devastují středozápad USA, hrozí ještě několik povodňových vln

21.03.2019 11:58 Americký středozápad se nadále potýká se záplavy na řece Missouri, které jen v Nebrasce od minulého…

Na Austrálii se řítí mohutný cyklon Trevor, úřady letecky evakuují…

21.03.2019 09:45 Australské úřady evakuují asi 2000 lidí v severní části země před cyklonem, který by měl udeřit v…

Světu hrozí do roku 2030 klimatická katastrofa

20.03.2019 19:11 Arktická oblast se bude stále zahřívat, do konce 21. století by měla vzrůst až o 9°C. Důsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama