Supertajfun zdevastoval tropický ráj. Ostrov Saipan vypadá jak po válce

Silný tajfun se v noci na dnešek přehnal přes tichomořské souostroví Severní Mariany, kde způsobil výpadky proudu a poškodil klíčovou infrastrukturu. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž několik lidí utrpělo v důsledku bouře zranění.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Supertajfun Yutu doprovázený vichrem o rychlosti 290 kilometrů v hodině porážel na ostrovech stromy a sloupy elektrického vedení a strhával střechy domů.

"Mnoho domů bylo zničeno, naše klíčová infrastruktura se zhroutila, v současné době nemáme elektřinu ani vodu a naše přístavy jsou nepřístupné," prohlásil Joey Patrick San Nicolas, který je starostou ostrova Tinian.

zdroj: YouTube

Podobná situace je i na ostrově Saipan. "Vypadá to, jako by nás zasáhla malá válka," uvedl z ostrova Saipan Gregorio Kilili Camacho Sablan, který je zástupcem Severních Marian v americkém Kongresu. "Potrvá pravděpodobně několik týdnů, než se podaří obnovit dodávky elektřiny pro všechny obyvatele," dodal. Sablan rovněž slyšel, že několik lidí utrpělo zranění a čeká na ošetření v nemocnici na ostrově.

Na fotografiích a videonahrávkách zveřejněných na sociálních sítích je vidět rozbitá okna, trosky válející se po ulicích a poškozená auta, z nichž některá jsou převrácená.

Jedná se o druhý velký tajfun, který území Severních Marian v této sezoně zasáhl. V září přinesl husté lijáky a silný vítr na souostroví tajfun Mangkhut, který později způsobil škody v Hongkongu a Macau a vyžádal si desítky obětí na Filipínách.

V současné době supertajfun Yutu postupuje pomalu směrem k severu Filipín a Tchaj-wanu, přičemž současně slábne.

Souostroví Severní Mariany tvoří řetězec 15 ostrovů, které jsou vzdáleny více než 9000 kilometrů západně od americké pevniny. Obydleny jsou ostrovy Saipan, Tinian a Rota.

Společenství Severní Mariany jsou svrchovaný samostatný stát, který je volně přidružený k USA. Obyvatelé mají americké občanství, za obranu, zahraniční politiku a finance odpovídají Spojené státy, výkonnou a administrativní moc na ostrovech má guvernér.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Východní Středomoří zasáhla písečná bouře, Izrael trápí povodně

16.01.2019 16:48 Vlna špatného počasí dnes přinesla do částí východního Středomoří písečnou bouři, krupobití,…

Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i…

16.01.2019 12:37 Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve…

Kalifornii ochromily sesuvy půdy: Masa bahna a kamení uvěznila řidiče v…

07.01.2019 12:31 Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy v oblasti jižní Kalifornie, které zasáhly loňské…

Jih Thajska zasáhla ničivá bouře Pabuk, z letovisek prchají tisíce lidí

04.01.2019 11:55 Aktualizováno Na jižní pobřeží Thajska dnes udeřila tropická bouře Pabuk, která přinesla prudké lijáky a vichr o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama