Supertajfun zdevastoval tropický ráj. Ostrov Saipan vypadá jak po válce

Silný tajfun se v noci na dnešek přehnal přes tichomořské souostroví Severní Mariany, kde způsobil výpadky proudu a poškodil klíčovou infrastrukturu. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž několik lidí utrpělo v důsledku bouře zranění.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Supertajfun Yutu doprovázený vichrem o rychlosti 290 kilometrů v hodině porážel na ostrovech stromy a sloupy elektrického vedení a strhával střechy domů.

"Mnoho domů bylo zničeno, naše klíčová infrastruktura se zhroutila, v současné době nemáme elektřinu ani vodu a naše přístavy jsou nepřístupné," prohlásil Joey Patrick San Nicolas, který je starostou ostrova Tinian.

zdroj: YouTube

Podobná situace je i na ostrově Saipan. "Vypadá to, jako by nás zasáhla malá válka," uvedl z ostrova Saipan Gregorio Kilili Camacho Sablan, který je zástupcem Severních Marian v americkém Kongresu. "Potrvá pravděpodobně několik týdnů, než se podaří obnovit dodávky elektřiny pro všechny obyvatele," dodal. Sablan rovněž slyšel, že několik lidí utrpělo zranění a čeká na ošetření v nemocnici na ostrově.

Na fotografiích a videonahrávkách zveřejněných na sociálních sítích je vidět rozbitá okna, trosky válející se po ulicích a poškozená auta, z nichž některá jsou převrácená.

Jedná se o druhý velký tajfun, který území Severních Marian v této sezoně zasáhl. V září přinesl husté lijáky a silný vítr na souostroví tajfun Mangkhut, který později způsobil škody v Hongkongu a Macau a vyžádal si desítky obětí na Filipínách.

V současné době supertajfun Yutu postupuje pomalu směrem k severu Filipín a Tchaj-wanu, přičemž současně slábne.

Souostroví Severní Mariany tvoří řetězec 15 ostrovů, které jsou vzdáleny více než 9000 kilometrů západně od americké pevniny. Obydleny jsou ostrovy Saipan, Tinian a Rota.

Společenství Severní Mariany jsou svrchovaný samostatný stát, který je volně přidružený k USA. Obyvatelé mají americké občanství, za obranu, zahraniční politiku a finance odpovídají Spojené státy, výkonnou a administrativní moc na ostrovech má guvernér.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se zbláznilo? V Coloradu napadlo v první letní den 60 centimetrů…

23.06.2019 08:21 Nečekaný sněhový příval překvapil v první letní den americký stát Colorado. V horském středisku…

Část Indie je na suchu. Kvůli vodní krizi vznikne nové ministerstvo

20.06.2019 15:55 Indická vláda dnes ustanovila nové ministerstvo, které má zemi sužované suchem pomoci vyřešit krizi…

Smrtící vedra dál svírají část Indie. 78 mrtvých, platí zákaz vycházení

17.06.2019 17:18 Vlna extrémních veder zabila za poslední dva dny v severoindickém státě Bihár minimálně 78 lidí,…

Teploty v Indii atakují 50 stupňů. Desítky mrtvých, lidé kolabují ve…

14.06.2019 14:54 Indie se potýká s vlnou veder, která si za poslední měsíc vyžádala nejméně 36 mrtvých. V metropoli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama