Na Jižní Koreu se řítí hurikán Yutu. Evakuace začala

Jihokorejská vláda začala s evakuací svých občanů, kteří kvůli tajfunu Yutu uvázli na souostroví Severní Mariany. Informovala o tom dnes jihokorejská agentura Yonhap. Podle vlády je na obydleném ostrově Saipan asi 1800 turistů z Jižní Koreje. Bouře zasáhla Saipan ve středu a poškodila kromě mnoha dalších budov i místní letiště, které je pro civilní dopravu stále mimo provoz.

Přidejte svůj názor

Hurikán

Ostrov je bez proudu a docházejí na něm i základní potřeby. Mluvčí jihokorejského letectva dnes oznámil, že vojenské letadlo bude Jihokorejce ve skupinách po 160 dopravovat na ostrov Guam. "Chceme naše spoluobčany odvážet dvakrát denně, ale podle situace se to může změnit," cituje armádního představitele Yonhap.

Mluvčí ministerstva zahraničí sdělil, že přednost budou mít těhotné ženy, starší lidé a děti. Do dnešního večera místního času odletěla ze Saipanu první skupina. Letiště je uzavřeno pro civilní dopravu, ale přijme letadla s humanitární pomocí i vojenské stroje.

OSN loni označila Severní Mariany za třetí zemi co do rychlosti rozvoje cestovního ruchu. Jde o populární destinaci mezi Číňany a Jihokorejci. Agentura Nová Čína v pátek oznámila, že na Saipanu je zřejmě až 1500 Číňanů.

Saipan byl zasažen supertajfunem Yutu doprovázeným vichrem o rychlosti 290 kilometrů za hodinu. O život při něm přišla 44letá žena, která zahynula pod troskami zbořeného domu.

Severní Mariany jsou volně přidružené k USA a jejich občané mají americké občanství. Americký prezident Donald Trump v pátek schválil požadavek označit oblast za místo vážné katastrofy.

Na Saipanu žije asi 50.000 obyvatel, na nedalekém Tinianu dalších 3000. "Mnoho domů bylo zničeno, nemáme elektřinu ani vodu," řekl zástupce Tinianu Joey San Nicolas. Jonathan Perez ze Saipanu řekl, že nejvíce se neostává vody, ošacení, hygienických potřeb a snadno připravitelných pokrmů.

Americká pobřežní stráž dnes zprovoznila přístavy na Saipanu, Tinianu i na ostrově Rota. Z Guamu k nim zamířily lodě s pomocí. Guam patří stejně jako Severní Mariany k souostroví Mariany.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ameriku zasáhla silná sněhová bouře, tisíce letů zrušeny

20.01.2019 19:08 Kvůli sněhové bouři, která zasáhla nejméně 15 amerických států od středozápadu až po Novou Anglii,…

Východní Středomoří zasáhla písečná bouře, Izrael trápí povodně

16.01.2019 16:48 Vlna špatného počasí dnes přinesla do částí východního Středomoří písečnou bouři, krupobití,…

Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i…

16.01.2019 12:37 Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve…

Kalifornii ochromily sesuvy půdy: Masa bahna a kamení uvěznila řidiče v…

07.01.2019 12:31 Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy v oblasti jižní Kalifornie, které zasáhly loňské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama