Silný tajfun bičuje Filipíny. Šest mrtvých, tisíce lidí utekly ze svých domovů

Nejméně šest lidí přišlo o život při sesuvech půdy vyvolaných tajfunem Yutu, který dnes zasáhl sever Filipín. Informovala o tom agentura AP. Bouře minulý týden zdevastovala tichomořské souostroví Severní Mariany.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Vichr o rychlosti dosahující v nárazech až 230 kilometrů za hodinu porážel stromy a sloupy elektrického vedení a strhával střechy menších domů. Před příchodem bouře úřady evakuovaly asi 10.000 lidí. V hornaté oblasti Cordillera sesuvy půdy zavalily přístupové cesty k budově místních úřadů, v níž jsou uvězněny asi tři desítky lidí.

Tajfun, který na Filipínách dostal jméno Rosita, po dopadu na filipínský ostrov Luzon mírně zeslábl. Bouře se během dneška přehnala přes oblasti, které se teprve vzpamatovávají z ničivého tajfunu Mangkhut, který si v polovině září vyžádal na Filipínách přes 100 obětí.

"Tentokrát jsme ani nemuseli nutit lidi k evakuaci. Pořád ještě jsou vyděšení. Když policie oznámila, že je čas k evakuaci, okamžitě opustili horské svahy a okolí řeky," řekl agentuře AP starosta města Itogon, kde pod sesuvy půdy způsobenými tajfunem Mangkhut přišlo o život více než 90 místních obyvatel.

"Na silnicích jsou poházené větve a další předměty, ale hlavní problém tady představují záplavy, které ničí domy," prohlásila Caroline Hagaová, mluvčí Červeného kříže v provincii Nueva Vizcaya. "Lidé potřebují pomoc," dodala.

Lorelai Plazaová Lasticaová, obyvatelka provincie Isabela nacházející se na severovýchodě ostrova Luzon, agentuře Reuters řekla, že v oblasti byly přerušeny dodávky elektrického proudu a že na ulicích se povalují trosky.

Meteorologové uvedli, že tajfun Yutu může v některých severních provinciích Filipín vyvolat záplavy, vysoké vlny na pobřeží a sesuvy půdy. Státní meteorologický ústav PAGASA vyzval občany v zasažených regionech, aby zůstali doma a vyhnuli se cestám po zemi i po moři. Yutu je letos osmnáctým tajfunem, který Filipíny zasáhl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemi hrozí do roku 2100 katastrofa. Ani zdraví lidé ji nezvládnou

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus…

Jaká bude letošní zima? El Niño může způsobit katastrofu

06.11.2018 13:46 Světová meteorologická organizace (WMO) vydala zprávu, podle které existuje 70% pravděpodobnost, že…

Na Jižní Koreu se řítí hurikán Yutu. Evakuace začala

27.10.2018 16:16 Jihokorejská vláda začala s evakuací svých občanů, kteří kvůli tajfunu Yutu uvázli na souostroví…

Záplavy v Jordánsku smetly školní autobus do údolí. 18 mrtvých, většinu…

25.10.2018 21:01 Počet mrtvých v důsledku dnešních bleskových záplav v Jordánsku u Mrtvého moře stoupl na 18, oběťmi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama