Silný tajfun bičuje Filipíny. Šest mrtvých, tisíce lidí utekly ze svých domovů

Nejméně šest lidí přišlo o život při sesuvech půdy vyvolaných tajfunem Yutu, který dnes zasáhl sever Filipín. Informovala o tom agentura AP. Bouře minulý týden zdevastovala tichomořské souostroví Severní Mariany.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Vichr o rychlosti dosahující v nárazech až 230 kilometrů za hodinu porážel stromy a sloupy elektrického vedení a strhával střechy menších domů. Před příchodem bouře úřady evakuovaly asi 10.000 lidí. V hornaté oblasti Cordillera sesuvy půdy zavalily přístupové cesty k budově místních úřadů, v níž jsou uvězněny asi tři desítky lidí.

Tajfun, který na Filipínách dostal jméno Rosita, po dopadu na filipínský ostrov Luzon mírně zeslábl. Bouře se během dneška přehnala přes oblasti, které se teprve vzpamatovávají z ničivého tajfunu Mangkhut, který si v polovině září vyžádal na Filipínách přes 100 obětí.

"Tentokrát jsme ani nemuseli nutit lidi k evakuaci. Pořád ještě jsou vyděšení. Když policie oznámila, že je čas k evakuaci, okamžitě opustili horské svahy a okolí řeky," řekl agentuře AP starosta města Itogon, kde pod sesuvy půdy způsobenými tajfunem Mangkhut přišlo o život více než 90 místních obyvatel.

"Na silnicích jsou poházené větve a další předměty, ale hlavní problém tady představují záplavy, které ničí domy," prohlásila Caroline Hagaová, mluvčí Červeného kříže v provincii Nueva Vizcaya. "Lidé potřebují pomoc," dodala.

Lorelai Plazaová Lasticaová, obyvatelka provincie Isabela nacházející se na severovýchodě ostrova Luzon, agentuře Reuters řekla, že v oblasti byly přerušeny dodávky elektrického proudu a že na ulicích se povalují trosky.

Meteorologové uvedli, že tajfun Yutu může v některých severních provinciích Filipín vyvolat záplavy, vysoké vlny na pobřeží a sesuvy půdy. Státní meteorologický ústav PAGASA vyzval občany v zasažených regionech, aby zůstali doma a vyhnuli se cestám po zemi i po moři. Yutu je letos osmnáctým tajfunem, který Filipíny zasáhl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ameriku zasáhla silná sněhová bouře, tisíce letů zrušeny

20.01.2019 19:08 Kvůli sněhové bouři, která zasáhla nejméně 15 amerických států od středozápadu až po Novou Anglii,…

Východní Středomoří zasáhla písečná bouře, Izrael trápí povodně

16.01.2019 16:48 Vlna špatného počasí dnes přinesla do částí východního Středomoří písečnou bouři, krupobití,…

Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i…

16.01.2019 12:37 Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve…

Kalifornii ochromily sesuvy půdy: Masa bahna a kamení uvěznila řidiče v…

07.01.2019 12:31 Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy v oblasti jižní Kalifornie, které zasáhly loňské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama