Silný tajfun bičuje Filipíny. Šest mrtvých, tisíce lidí utekly ze svých domovů

Nejméně šest lidí přišlo o život při sesuvech půdy vyvolaných tajfunem Yutu, který dnes zasáhl sever Filipín. Informovala o tom agentura AP. Bouře minulý týden zdevastovala tichomořské souostroví Severní Mariany.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Vichr o rychlosti dosahující v nárazech až 230 kilometrů za hodinu porážel stromy a sloupy elektrického vedení a strhával střechy menších domů. Před příchodem bouře úřady evakuovaly asi 10.000 lidí. V hornaté oblasti Cordillera sesuvy půdy zavalily přístupové cesty k budově místních úřadů, v níž jsou uvězněny asi tři desítky lidí.

Tajfun, který na Filipínách dostal jméno Rosita, po dopadu na filipínský ostrov Luzon mírně zeslábl. Bouře se během dneška přehnala přes oblasti, které se teprve vzpamatovávají z ničivého tajfunu Mangkhut, který si v polovině září vyžádal na Filipínách přes 100 obětí.

"Tentokrát jsme ani nemuseli nutit lidi k evakuaci. Pořád ještě jsou vyděšení. Když policie oznámila, že je čas k evakuaci, okamžitě opustili horské svahy a okolí řeky," řekl agentuře AP starosta města Itogon, kde pod sesuvy půdy způsobenými tajfunem Mangkhut přišlo o život více než 90 místních obyvatel.

"Na silnicích jsou poházené větve a další předměty, ale hlavní problém tady představují záplavy, které ničí domy," prohlásila Caroline Hagaová, mluvčí Červeného kříže v provincii Nueva Vizcaya. "Lidé potřebují pomoc," dodala.

Lorelai Plazaová Lasticaová, obyvatelka provincie Isabela nacházející se na severovýchodě ostrova Luzon, agentuře Reuters řekla, že v oblasti byly přerušeny dodávky elektrického proudu a že na ulicích se povalují trosky.

Meteorologové uvedli, že tajfun Yutu může v některých severních provinciích Filipín vyvolat záplavy, vysoké vlny na pobřeží a sesuvy půdy. Státní meteorologický ústav PAGASA vyzval občany v zasažených regionech, aby zůstali doma a vyhnuli se cestám po zemi i po moři. Yutu je letos osmnáctým tajfunem, který Filipíny zasáhl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letošní počasí bude Čechy stát hodně peněz

18.03.2019 17:19 Aktualizováno Oteplování Země nemá dopady jen na klimatické změny a zemědělství, ale i na ekonomiku jako takovou.…

Povodně devastují indonéskou provincii Papua. 80 mrtvých, desítky…

18.03.2019 12:43 Počet obětí záplav a sesuvů půdy v nejvýchodnější indonéské provincii Papua už dosáhl téměř 80 a…

Globální oteplování mění Zemi stovky let. Osídlování Grónska vikingy…

09.03.2019 13:37 Globální oteplování je pojem, který hýbe světem. Ve středověku to dokonce platilo doslova –…

Rok 2019 bude extrémně teplý. Vědci se děsí příchodu El Niña

05.03.2019 22:14 Aktualizováno Jaké bude letošní jaro a léto? Jev známý jako El Niño může mít velký dopad na počasí po celém světě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama