Silný tajfun bičuje Filipíny. Šest mrtvých, tisíce lidí utekly ze svých domovů

Nejméně šest lidí přišlo o život při sesuvech půdy vyvolaných tajfunem Yutu, který dnes zasáhl sever Filipín. Informovala o tom agentura AP. Bouře minulý týden zdevastovala tichomořské souostroví Severní Mariany.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vichr o rychlosti dosahující v nárazech až 230 kilometrů za hodinu porážel stromy a sloupy elektrického vedení a strhával střechy menších domů. Před příchodem bouře úřady evakuovaly asi 10.000 lidí. V hornaté oblasti Cordillera sesuvy půdy zavalily přístupové cesty k budově místních úřadů, v níž jsou uvězněny asi tři desítky lidí.

Tajfun, který na Filipínách dostal jméno Rosita, po dopadu na filipínský ostrov Luzon mírně zeslábl. Bouře se během dneška přehnala přes oblasti, které se teprve vzpamatovávají z ničivého tajfunu Mangkhut, který si v polovině září vyžádal na Filipínách přes 100 obětí.

"Tentokrát jsme ani nemuseli nutit lidi k evakuaci. Pořád ještě jsou vyděšení. Když policie oznámila, že je čas k evakuaci, okamžitě opustili horské svahy a okolí řeky," řekl agentuře AP starosta města Itogon, kde pod sesuvy půdy způsobenými tajfunem Mangkhut přišlo o život více než 90 místních obyvatel.

"Na silnicích jsou poházené větve a další předměty, ale hlavní problém tady představují záplavy, které ničí domy," prohlásila Caroline Hagaová, mluvčí Červeného kříže v provincii Nueva Vizcaya. "Lidé potřebují pomoc," dodala.

Lorelai Plazaová Lasticaová, obyvatelka provincie Isabela nacházející se na severovýchodě ostrova Luzon, agentuře Reuters řekla, že v oblasti byly přerušeny dodávky elektrického proudu a že na ulicích se povalují trosky.

Meteorologové uvedli, že tajfun Yutu může v některých severních provinciích Filipín vyvolat záplavy, vysoké vlny na pobřeží a sesuvy půdy. Státní meteorologický ústav PAGASA vyzval občany v zasažených regionech, aby zůstali doma a vyhnuli se cestám po zemi i po moři. Yutu je letos osmnáctým tajfunem, který Filipíny zasáhl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teploty v Indii atakují 50 stupňů. Desítky mrtvých, lidé kolabují ve…

14.06.2019 14:54 Indie se potýká s vlnou veder, která si za poslední měsíc vyžádala nejméně 36 mrtvých. V metropoli…

Indie evakuuje 300 tisíc lidí. Udeří cyklon Vayu, obří vlny zaplaví pobřeží

12.06.2019 13:52 Indické úřady plánují během dneška evakuovat na 300.000 lidí z pobřeží západního státu Gudžarát…

Katastrofa. Záplavy devastují Arkansas a Missouri, protrhly se…

01.06.2019 10:46 Záplavy v amerických státech Arkansas a Missouri způsobily protržení či poškození protipovodňových…

Pohroma: USA zasáhlo za týden 500 smrtících tornád, míří na New York

29.05.2019 06:26 Více než pět desítek tornád zasáhlo v posledních dvou dnech severní a centrální část Spojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama