K Austrálii se blíží ničivý cyklon Owen, úřady vydaly varování

Australské úřady vydaly varování před mohutným cyklonem Owen, který se blíží k východnímu pobřeží země. Vichr, který cyklon provází, dosahuje rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Meteorologové předpokládají, že živel udeří na pevninu v sobotu časně ráno místního času (dnes večer SEČ). Předtím by ale měl zesílit na čtvrtý stupeň pětistupňové škály, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Přidejte svůj názor

Hurikán
doporučujeme

Dopad cyklonu na pevninu se očekává ve státě Queensland. Místní obyvatelé byli vyzváni, aby v noci na sobotu, pokud možno, nevycházeli ven, měli u sebe potřebné léky a také kapesní svítilny. "Owen udeří na východní pobřeží a po celém našem státě napáchá spoušť," varovala dnes queenslandská premiérka Annastacia Palaszczuková.

Kromě silného větru se obyvatelé Queenslandu musí připravit také na husté lijáky, které by mohly způsobit záplavy. V některých částech státu lze očekávat, že v příštích dnech naprší až 400 milimetrů srážek. Při přechodu přes pevninu bude ovšem cyklon rychle slábnout na tropickou bouři, píše server BBC News.

Sousední stát Nový Jižní Wales již dnes postihla mohutná bouřka, která zavinila zpoždění či zrušení desítek letů na letišti v Sydney, které bylo v předvánočním čase zaplněné množstvím cestujících chystajících se odcestovat na svátky. Bouřka způsobila komplikace rovněž v silniční dopravě.

Pod záplavovými vodami se navíc ocitly i některé čtvrti města Melbourne, které leží ve státě Viktorie na jižním pobřeží Austrálie. Záchranáři uvedli, že zaznamenali více než 130 telefonátů od lidí, kteří se kvůli přívalovému lijáku a vysoké vodě ocitli v nesnázích a potřebovali pomoc. Na některých místech museli záchranáři zasahovat s pomocí vrtulníku, napsal list The Guardian.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

JAR pustoší záplavy a sesuvy půdy, domy se bortí před očima. Přes 50…

24.04.2019 12:25 Více než 50 lidí již zahynulo při rozsáhlých záplavách, které po silných deštích postihly…

loading...

Záplavy devastují Quebec: Pod vodou je 4000 budov, jedna žena zemřela

23.04.2019 10:01 Kvůli záplavám v kanadské provincii Quebec je pod vodou na 4000 budov, 1300 lidí se muselo…

Apokalypsa v Íránu: Ajatolláh kvůli záplavám uvolnil peníze z mimořádného…

15.04.2019 12:38 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí povolil využít speciální fond k nápravě škod, které v…

Jih Ameriky devastují bouře a tornáda, několik mrtvých

14.04.2019 09:58 Jih Spojených států zasáhly v sobotu večer a v noci na dnešek silné bouře, které na některých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama