Austrálii svírají extrémní vedra, vybírají si svou daň na lidech i zvířatech

Austrálii v posledních dnech zasáhla další vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve městě Port Augusta ve státě Jižní Austrálie v úterý naměřili 48,5 stupně Celsia, což je nejvíce od zahájení pravidelného měření v roce 1962. V jihoaustralském městě Tarcoola teplota dosáhla dokonce 49 stupňů, napsal dnes zpravodajský server CNN. Vláda státu Jižní Austrálie vydala nejvyšší, červený stupeň varování před extrémním horkem, kvůli němuž přišlo jen během úterý v tomto státě na pohotovost k lékaři 16 lidí.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Australský meteorologický ústav dnes na twitteru oznámil, že poslední čtyři dny patří mezi deset nejteplejších dnů v historii záznamů. Zasaženy jsou všechny australské státy a území.

Ve státě Nový Jižní Wales úřady vyzvaly obyvatele, aby v nejteplejší části dne pokud možno nevycházeli ven, omezili fyzickou aktivitu na minimum a dbali na pravidelný příjem tekutin. "Příznaky onemocnění z horka zahrnují závratě až ztrátu vědomí, únavu, podrážděnost, zmatenost, bolesti svalů a křeče, bolesti hlavy, zrychlený tep, povrchní dýchání a zvracení," píše se v prohlášení úřadů.

Úřady rovněž upozornily, že město Sydney je v důsledku extrémních teplot ohroženo ozonovým smogem, což je další důvod k omezení pobytu venku. Vysoká koncentrace ozonu v ovzduší může ztížit dýchání především u starších a nemocných lidí nebo u dětí.

"Hladina ozonu je vyšší venku než uvnitř a obecně dosahuje maxima během odpoledne a časných večerních hodin. Lidé by proto měli omezit pobyt pod otevřeným nebem, nejen aby se udrželi v chladu, ale také aby se nevystavovali ozonovému smogu," uvedl představitel místních zdravotnických úřadů Richard Broome. Varování podle něj platí především pro osoby trpící astmatem a dalšími dýchacími chorobami.

V Austrálii, kde v současné době panuje letní období, je to už druhá vlna veder za necelý měsíc. Před zhruba dvěma týdny povánoční vlna horka vedla úřady tří států k vyhlášení prvního či druhého nejvyššího stupně varování před požáry.

Mimořádně teplé počasí si vybírá svou daň na australské fauně a flóře. Na jihovýchodě země v povodí řek Murray a Darling byl nalezen více než milion mrtvých ryb, které podle úřadů uhynuly kvůli horku, poklesu hladiny a nedostatku kyslíku ve vodě.

V okrese Adelaide hynou celé kolonie netopýrů. Živočichové padají ze stromů a lidé v oblasti byli varováni, aby se jich nedotýkali, protože mohou přenášet smrtelné choroby. Pro netopýry a kaloně je vedro zvlášť nebezpečné. Při listopadové vlně horka ve státě Queensland zemřelo odhadem 23.000 kaloňů zlatotýlých, což je téměř třetina populace tohoto živočišného druhu v Austrálii.

Vedro trápí také účastníky tenisového turnaje Australian Open, který začal v Melbourne. Podobná situace byla na turnaji už loni, kdy někteří tenisté kolabovali na kurtech a stěžovali si na úžeh, napsal zpravodajský server CNN.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

JAR pustoší záplavy a sesuvy půdy, domy se bortí před očima. Přes 50…

24.04.2019 12:25 Více než 50 lidí již zahynulo při rozsáhlých záplavách, které po silných deštích postihly…

loading...

Záplavy devastují Quebec: Pod vodou je 4000 budov, jedna žena zemřela

23.04.2019 10:01 Kvůli záplavám v kanadské provincii Quebec je pod vodou na 4000 budov, 1300 lidí se muselo…

Apokalypsa v Íránu: Ajatolláh kvůli záplavám uvolnil peníze z mimořádného…

15.04.2019 12:38 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí povolil využít speciální fond k nápravě škod, které v…

Jih Ameriky devastují bouře a tornáda, několik mrtvých

14.04.2019 09:58 Jih Spojených států zasáhly v sobotu večer a v noci na dnešek silné bouře, které na některých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama