VIDEO: Středozápad USA zamrzl, v Chicagu je chladněji než v Antarktidě

Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na americkém středozápadě vyhlásily stav nouze kvůli extrémním mrazům, které v těchto dnech postihují jejich území. Stejné opatření přijaly i jižní státy Alabama a Mississippi, kde je obvyklé podstatně teplejší počasí. Nejtužší mrazy dnes meteorologové naměřili v minnesotském městě International Falls, kde bylo minus 48 stupňů. V Chicagu bylo dnes chladněji než na severním i jižním pólu.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Stovky státních škol na středozápadě USA v úterý zrušily vyučování a uzavřeny byly i dnes. Stejné opatření přijalo i několik velkých univerzit. V Chicagu zůstalo doma všech 360.000 žáků, stejně tak nešli do školy studenti v Detroitu. Americká poštovní služba oznámila, že v některých částech nejhůře postižených států dnes kvůli třeskutým mrazům nedoručovala zásilky, práci zastavily i městské úklidové služby. Ulice byly liduprázdné, vlaky nejezdily.

Kvůli mrazivému počasí a sněhové bouři muselo být zrušeno i více než 2000 letů, uvedla agentura Reuters. Chicagské letiště například zrušilo polovinu plánovaných linek. V Chicagu je dnes, stejně jako v úterý, zavřená i místní zoologická zahrada Brookfield, což se stalo teprve počtvrté v její 85leté historii.

Úřady v zasažené oblasti přijímají kvůli nebývalým mrazům výjimečná opatření, která mají ochránit bezdomovce a další zranitelné občany. V Chicagu, kde podle meteorologů citovaných severem BBC News bude tento týden chladněji než v Antarktidě, bylo pět autobusů městské hromadné dopravy přeměněno v pojízdné nouzové přístřešky. V některých z nich jsou k dispozici i zdravotníci.

zdroj: YouTube

Charitativní organizace ve městě Minneapolis, které provozují nouzové ohřívárny a přístřešky, prodloužily otvírací dobu a zvýšily kapacitu.

Společnost Metro Transit, která je hlavním poskytovatelem veřejné dopravy v dvojměstí Minneapolis-Saint Paul, uvedla, že nebude vykazovat z autobusů bezdomovce, kteří jimi budou cestovat jen proto, aby se ohřáli.

Podle předpovědí počasí hrozí nejnižší teploty od úterý do čtvrtka, přičemž v oblasti Velkých jezer se rtuť teploměru může přiblížit k minus padesáti stupňům. Národní povětrnostní služba (NWS) upozornila, že v takové zimě hrozí člověku během pouhých deseti minut omrzliny. "Jedná se o počasí ohrožující lidské zdraví a musíme k němu tak přistupovat," prohlásil v úterý starosta Chicaga Rahm Emanuel.

Kromě toho se například ve státě Wisconsin čeká až 60 centimetrů sněhu, v Illinois by mělo napadnout 15 centimetrů a sněžení zažijí pravděpodobně i jižní státy Alabama a Georgia.

S mimořádně chladným počasím a silným sněžením jsou na severu USA spojována nejméně čtyři úmrtí, včetně muže, kterého v oblasti Chicagasrazil sněžný pluh. Další obětí se stal muž z Milwaukee, který byl nalezen umrzlý v garáži, a mladý pár, který nepřežil srážku svého auta s jiným vozidlem na zasněžené silnici.

Ve Wisconsinu poznamenalo extrémně chladné počasí dodávky piva. Dvě distributorské firmy sdělily, že dodávky budou zpožděny či přerušeny z obavy, že by pivo v kamionech zmrzlo.

Mráz znemožňuje dokonce i některé typické zimní aktivity. Po celý dnešek zůstane uzavřen lyžařský areál v oblasti Minneapolisu, jakož i tamní ledový hrad.

Mrazivé podmínky jsou důsledkem rozštěpení a posunu rotující masy chladného vzduchu známé jako polární vortex. Za běžných okolností rotuje ve stratosféře nad severním pólem. Toto proudění ale bylo narušeno, a nyní se posouvá na jih nad Spojené státy. Meteorologové tuto skutečnost připisují náhlému oteplení nad severním pólem, které minulý měsíc způsobil příliv horkého vzduchu z Maroka. Horký vzduch polární vortex rozštěpil a způsobil jeho posun na jih.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aljaška taje. Letošní červenec nejteplejším v historii

17.08.2019 20:31 Letošní červenec se stal doposud vůbec nejteplejším měsícem Aljašky. Průměrná teplota tam dosáhla…

Sydney čeká katastrofa? Brzy muže být bez vody, sucho neúprosně postupuje

16.08.2019 10:50 Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varují, že nebývalým tempem ubývá množství vody v tocích…

Japonsko devastuje bouře Krosa, její "oko" je nezvykle velké. Jeden mrtvý,…

15.08.2019 18:02 Aktualizováno Japonsko dnes zasáhla tropická bouře Krosa, která si vyžádala nejméně jednu oběť a zranila 34 lidí.…

Tajfun Krosa se řítí na Japonsko. Zastaví šinkanzeny, jsou rušeny lety

14.08.2019 09:08 Japonsko se připravuje na příchod tajfunu Krosa, který by měl podle meteorologů na západní pobřeží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama