V USA umrzlo už 13 lidí, pocitová teplota -55 stupňů. Podívejte se, co to udělá s bublinou

Přinejmenším 13 obětí už si vyžádaly extrémní mrazy, které zasáhly americký středozápad. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle meteorologů by se mělo dnes trochu oteplit, teploty ale dál zůstanou hluboko pod bodem mrazu. Na řadě míst se nadále potýkají s komplikacemi v dopravě či s problémy s dodávkami elektrické energie, informovala americká média. Na chicagských letištích byly zrušeny stovky letů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto

Také v noci na dnešek naměřili na mnoha místech teploty kolem minus 40 stupňů Celsia. Například ve městě Ponsford v Minnesotě byla pocitová teplota, při jejímž výpočtu se zohledňuje například i rychlost větru či vlhkost vzduchu, minus 55 stupňů. V Chicagu by dnes mělo být opět chladněji než v Antarktidě.

Na některých místech padly dlouhodobé teplotní rekordy. Například ve městě South Bend na severu státu Indiana dnes ráno teplota klesla na minus 29 stupňů Celsia, což je nejnižší hodnota, jaká tu kdy byla naměřena 31. ledna. Předchozí rekord byl minus 11 stupňů z roku 1936..

V Rockfordu na severu Illinois bylo dnes ráno minus 34 stupňů, tedy o stupeň méně, než činil dosavadní absolutní záporný rekord v tomto městě z 10. ledna 1982. V samotné illinoiské metropoli Chicagu dnes bylo naměřeno minus 27 stupňů.

Chicagská letiště hlásí za posledních 24 hodin na 1700 zrušených letů, z toho 1450 na O'Hareově mezinárodním letišti, které patří mezi nejrušnější v celých Spojených státech. Tuhé mrazy negativně ovlivňují pracovní síly, zařízení i doplňování paliva.

Železniční společnost Amtrak už ve středu zrušila všechna vlaková spojení s Chicagem, neboť kolejnice se v mrazu smršťují a vznikají mezi nimi mezery. Během dneška však Amtrak začal spojení obnovovat.

zdroj: YouTube

Ve státech Wisconsin, Michigan a Illinois dál platí stav nouze. I když se dnes oteplí, oddychnout si podle meteorologů budou moci obyvatelé amerického středozápadu až v neděli, kdy by měla teplota dosáhnout až plus 20 stupňů.

V řadě okresů zůstaly i dnes uzavřené školy. Americká pošta oznámila, že nebude vzhledem k tuhým mrazům doručovat zásilky v Iowě, Minnesotě a částech Wisconsinu.

Mráz zasáhl i východní pobřeží USA. V noci na dnešek tak meteorologové naměřili minus 21 stupňů Celsia v Bostonu a minus 16 stupňů na Long Islandu. Ve Washingtonu rtuť teploměru klesla na minus 12 stupňů. Na západě státu New York navíc napadlo až půl metru sněhu.

Automobilka General Motors kvůli mrazu přerušila provoz 11 svých závodů a technologického centra ve státě Michigan na severu USA. Automobilka Fiat Chrysler dnes zrušila jednu směnu ve dvou svých závodech.

Mrazivé podmínky jsou důsledkem rozštěpení a posunu rotující masy chladného vzduchu známé jako polární vortex. Za běžných okolností rotuje ve stratosféře nad severním pólem. Toto proudění ale bylo narušeno, a nyní se posouvá na jih nad Spojené státy. Meteorologové tuto skutečnost připisují náhlému oteplení nad severním pólem, které minulý měsíc způsobil příliv horkého vzduchu z Maroka. Horký vzduch polární vortex rozštěpil a způsobil jeho posun na jih.

Témata: mráz | chicago | Zima | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

El Niño je zpět. Počasí může letos být extrémní, hrozí nejteplejší rok v…

19.02.2019 22:31 Aktualizováno Když v roce 2016 udeřil klimatický jev zvaný El Niño, meteorologové naměřili nejteplejší rok v…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Austrálii zasáhla stoletá povodeň, v ulicích města plavou krokodýli a hadi

04.02.2019 15:46 Úřady ve městě Townsville na severovýchodě Austrálie vyzvaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé…

Středozápad USA čeká další šok, teploty vystřelí o 50 stupňů

01.02.2019 12:42 Nebývalé mrazy, které ochromily život na americkém středozápadě, může v příštích dnech vystřídat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama