Počasí v roce 2019: Jak se změní s příchodem El Niña?

Jaké bude letošní jaro a léto? Jev známý jako El Niño může mít velký dopad na počasí po celém světě. Ve čtvrtek ráno americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) oznámil, že El Niño je opravdu zde. Co přesně to pro nás znamená?

Přidejte svůj názor

Sucho

Mike Halpert, zástupce ředitele střediska pro předpovědi klimatu NOAA, vysvětluje, že opravdu lze říci, že El Niño (neboli „chlapeček“) letos opravdu přišel a že podle všeho ovlivní počasí na značné části naší planety. Je sice slabý, ale přesto může způsobit problémy, tvrdí předpovědi

Jde o přirozený fenomén, jehož součástí jsou proměnlivé teploty oceánské hladiny ve vodách Tichého oceánu. Tento jev je značně složitý, podle posledních výzkumů má dopad na počasí na velké části planety. 

Zatím je El Niño slabý. To ale neznamená, že to tak zůstane po celou dobu. Tento přírodní klimatický jev pravděpodobně přetrvá přes jaro. Ale co se bude dít dál, je stále nejasné. Halpert totiž přiznává, že ani jeho agentura zatím netuší, jak tento "chlapeček" ovlivní počasí po zbytek roku.

Obecně se dá očekávat, že jižní oblasti Spojených států, zejména Kalifornii, zasáhnou kvůli teplejšímu vzduchu, který přirozeně udrží více vlhkosti, nadprůměrné deště. Naopak severní část USA zřejmě čeká méně srážek a teploty převyšující průměr. 

Experti ale připomínají, že El Niño může ovlivnit počasí po celém světě - zasáhne i jižní Ameriku, Aljašku a velkou část Asie a Afriky. Poslední El Niño se objevilo na konci roku 2015 a mělo přímý vliv na podnebí na celé planetě. V jeho důsledku byl rok 2016 nejteplejším rokem v historii měření.

Ačkoliv meteorologové nepředpokládají, že by jev byl v letošním roce tak silný, teplejší Tichý oceán přesto vypouští do atmosféry Země obrovské množství tepla. „To přispívá k celkovému obsahu tepla na planetě, abych tak řekl," shrnuje meteorolog Jeff Weber z University Corporation for Atmospheric Research. 

El Niño má také velký dopad na hurikánovou sezonu v USA - pravděpodobnost vzniku hurikánů je v tu dobu mnohem nižší. Zatím je však stále málo důkazů, že tento slabší El Niño bude trvat i po skončení jara. Hurikánové sezóny - které byly v posledních letech opravdu zničující - začínají až na začátku června. 

NOAA dodává, že bude sledovat, jak se letošní El Niño bude v příštích měsících vyvíjet. Prozatím jsou teploty v Pacifiku mírně vyšší než průměr (asi o 0,5 stupně Celsia). To ale zatím není dost na to, aby meteorologové mohli předpověděd větší změny. Alespoň zatím.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záplavy devastují středozápad USA, hrozí ještě několik povodňových vln

21.03.2019 11:58 Americký středozápad se nadále potýká se záplavy na řece Missouri, které jen v Nebrasce od minulého…

Na Austrálii se řítí mohutný cyklon Trevor, úřady letecky evakuují…

21.03.2019 09:45 Australské úřady evakuují asi 2000 lidí v severní části země před cyklonem, který by měl udeřit v…

Světu hrozí do roku 2030 klimatická katastrofa

20.03.2019 19:11 Arktická oblast se bude stále zahřívat, do konce 21. století by měla vzrůst až o 9°C. Důsledky…

Cyklóna Idai má už přes 300 obětí, přeživší čekají na stromech na záchranu

20.03.2019 15:21 Cyklóna Idai si v Mosambiku a Zimbabwe vyžádala přes 300 mrtvých. Bilance obětí živlů, které oblast…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama