Naprostá zkáza: Cyklóna Idai připravila 400 tisíc lidí o střechu nad hlavou

V důsledku řádění tropické cyklóny Idai v Mosambiku přišlo podle odhadů Červeného kříže dočasně o střechu nad hlavou až 400.000 lidí. Voda zaplavila rozsáhlé oblasti centrální části země a poničila nespočet lidských obydlí. V Mosambiku a sousedním Zimbabwe, které bouře rovněž zasáhla, zatím bilance obětí dosahuje 182 mrtvých. Zřejmě se však bude zvyšovat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je to obrovská humanitární katastrofa, která se hodinu od hodiny zhoršuje," řekl agentuře AP Herve Verhoosel ze Světového programu pro výživu OSN.

Cyklóna Idai zasáhla Mosambik ve čtvrtek večer. Zatopené území má podle mosambického ministerstva životního prostředí až 100 kilometrů na délku. Nejmenovaný humanitární pracovník agentuře AFP sdělil, že vypadá jako "oceán" na pevnině a že voda odřízla od světa mnoho vesnic.

Mosambický prezident Filipe Nyusi v pondělí prohlásil, že si bouře mohla vyžádat více než tisícovku obětí na životech. Hlava státu rovněž vyzvala obyvatelstvo, aby "opustilo oblast a zachránilo si životy". Oficiálně zatím mosambické úřady evidují 84 mrtvých. V sousedním Zimbabwe poslední bilance čítá nejméně 98 obětí a kolem 200 lidí se pohřešuje.

V provincii Sofala a přístavním městě Beira s přibližně 500.000 obyvateli nadále nefunguje zásobování elektrickým proudem ani pitnou vodou. Komunikační síť se obnovuje jen pozvolna. Červený kříž varoval, že kolem 90 procent Beiry je těžce poškozeno nebo zcela zničeno. Město je nyní přístupné pouze ze vzduchu. Na místo mají dnes dorazit týmy organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Záchranáři se dnes snaží zjistit přesný rozsah škod a dostat do oblasti humanitární pomoc. Mnoho silnic a mostů voda spláchla ze zemského povrchu, což přísun pomoci znesnadňuje. Záchranné vrtulníky, jichž je v zemi akutní nedostatek, dnes pokračují v evakuaci obyvatel, kterým často nezbylo než se uchýlit na střechy domů či do korun stromů. "Na stromech musí lidé zápasit s hady, hmyzem a zvířaty," řekl AFP jeden ze záchranářů Ian Scher původem z Jihoafrické republiky. "Zachráníme, koho se dá, zbylí zemřou," dodal.

Situaci komplikuje několik přeplněných přehrad, protože hrozí jejich protržení. Úřady proto musely otevřít propusti hrází, čímž ale situaci v zatopených oblastech ještě zhoršily.

Nevládní organizace Amnesty International vyzvala mezinárodní společenství, aby postiženým zemím dalo k dispozici více prostředků na zvládání situace. Přírodní katastrofu dala do souvislosti s globálními změnami klimatu. Evropská unie uvolnila ze svých prostředků 3,5 milionu eur (90 milionů korun) pro účely bezodkladné humanitární pomoci. Británie vyčlenila šest milionů liber (180 milionů korun).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záplavy devastují Quebec: Pod vodou je 4000 budov, jedna žena zemřela

23.04.2019 10:01 Kvůli záplavám v kanadské provincii Quebec je pod vodou na 4000 budov, 1300 lidí se muselo…

Apokalypsa v Íránu: Ajatolláh kvůli záplavám uvolnil peníze z mimořádného…

15.04.2019 12:38 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí povolil využít speciální fond k nápravě škod, které v…

Jih Ameriky devastují bouře a tornáda, několik mrtvých

14.04.2019 09:58 Jih Spojených států zasáhly v sobotu večer a v noci na dnešek silné bouře, které na některých…

Zimbabwe sužují dvě opačné krize najednou: Ničivé záplavy a hrozivé sucho

07.04.2019 11:03 Zatímco východ Zimbabwe bojuje s následky záplav v důsledku přívalových dešťů po cyklónu Idai,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama