Cyklóna Idai má už přes 300 obětí, přeživší čekají na stromech na záchranu

Cyklóna Idai si v Mosambiku a Zimbabwe vyžádala přes 300 mrtvých. Bilance obětí živlů, které oblast zasáhly minulý týden, pravděpodobně ještě poroste. Mosambik hlásí podle médií více než 200 obětí a sousední Zimbabwe přes 100. V Mosambiku dnes kvůli katastrofě začal třídenní státní smutek. Záchranáři mezitím ještě zesílili úsilí o záchranu tisícovek lidí, kterým větrná smršť a velká voda vzaly domovy a kteří často čekají na pomoc v korunách stromů a na střechách domů.

Hurikán
doporučujeme

Mosambická vláda vyhlásila stav nouze a prezident Filipe Nyusi třídenní státní smutek.

Záchranáři mezitím bojují o životy tisícovek lidí, které záplavy vyhnaly na střechy domů a na stromy. "Pořád prší, záplavy se zhoršují. Řeky vylité z břehů vytvořily ve vnitrozemí ostrovní oblast," řekl mluvčí Světového programu pro výživu OSN (WFP) Gerald Bourke ve zdevastovaném mosambickém pobřežním městě Beira. Jenom v úterý tam bylo zachráněno 170 lidí. Podle OSN ale mají záchranné týmy nedostatek vrtulníků.

Okolí Beiry je z velké části pod vodou a hladiny řek tam kvůli vytrvalému dešti dále stoupají. Město s přibližně 500.000 obyvateli je i týden po zásahu přírodními živly bez dodávek elektřiny a vody. Operátor Tmcel však dnes oznámil, že už byla zprovozněna mobilní síť.

Mosambický ministr životního prostředí Celson Correia řekl, že v centrální části země je pod vodou oblast v okruhu 100 kilometrů a v zaplavených zónách je uvázlých téměř 350.000 lidí.

V sousedním Zimbabwe je přes 100 mrtvých, ale jejich počet pravděpodobně poroste, protože stovky lidí se pohřešují. V nejhůře zasažené východní části země truchlící narychlo pohřbívají mrtvé, protože cyklóna přerušila dodávky elektřiny a márnice nefungují.

Třetí zasažená země Malawi počet obětí bouře nezveřejnila, ale o víkendu média psala o více než 50 mrtvých.

Do třech zasažených zemí začala proudit mezinárodní pomoc, kterou zpočátku blokovaly uzavírky letišť. Zahraniční vlády slibují stále větší objem pomoci. Evropská unie uvolnila 3,9 milionu eur (100 milionů korun) na okamžitou pomoc, Británie slíbila až šest milionů liber (téměř 179 milionů Kč). Tanzanská armáda do postižených oblastí dopravila letecky 238 tun potravinové a lékařské pomoci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jih USA sužují silné mrazy, miliony lidí jsou bez proudu

16.02.2021 14:09 Aktualizováno Jih Spojených států od pondělí sužuje nezvykle mrazivé počasí, které začalo minulý týden po přílivu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama