Cyklón Trevor bičuje sever Austrálie. Tisíce lidí evakuovány, hrozí bleskové záplavy

Silný déšť a vítr o rychlosti 250 kilometrů v hodině dnes přinesl na severní pobřeží Austrálie cyklón Trevor. Západní pobřeží Austrálie se mezitím připravuje na další mohutnou bouři - cyklón Veronica. Do bezpečí již byly v obou případech evakuovány tisíce lidí, informuje zpravodajský web BBC. Je to pouze podruhé v dějinách Austrálie, kdy mají zemi zasáhnout dva cyklóny zároveň.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Trevor zasáhl komunity Numbulwa a Borroloola v Severním teritoriu dnes ráno. Krátce poté, co udeřil na pobřeží, meteorologové snížili jeho stupeň ze čtyř na tři, přesto ale varují, že může být i nadále nebezpečný. Podle předpovědí by mohlo v oblasti napršet během několika dní stejně jako za celý rok.

"Obáváme se bleskových záplav," řekl AFP šéf krizových operací Michael Hebb.

Lidé žijící v oblastech, které se nachází v cestě cyklónu, byli evakuováni do bezpečí ve městech Darwin a Catherine, kde jim byly poskytnuty stany.

Někteří se však obávají, že jejich domovy budou zcela zničeny. "Žijeme tam krátce a náš dům neodolá tak silnému větru, který předpovídají," řekla agentuře AFP Emily Crawfordová, která byla evakuována do Darwinu.

Krizové služby spolu s vojáky rovněž evakuovali obyvatele ostrova Groote Eylandt, který se nachází u severního pobřeží.

Poslední evakuace podobného rozsahu se uskutečnila před cyklónem Tracy v roce 1974. O život tehdy v Darwinu přišlo 49 lidí.

"Všichni místní, se kterými jsem mluvila, tvrdí, že opravdu jde o největší živelnou pohromu za posledních asi 20 let," řekla BBC novinářka stanice ABC Kristy O'Brienová. "Když se podíváte na mapu, tak uvidíte, že (cyklón) zabere celou severní půlku Austrálie... je široký asi 1000 kilometrů," doplnila.

Cyklón Veronica by podle meteorologů měl udeřit na severozápadní pobřeží Austrálie v sobotu odpoledne a neděli ráno. Rovněž se očekává, že ho bude provázet velmi silný vítr, déšť a vlnobití. Obchody s potravinami v důlním městě Port Headland zejí prázdnotou, lidé je vykoupili, aby si udělali zásoby. Starosta města obyvatelé vyzval, aby zabezpečili své domy a pevně přivázali na zahradách vše, co by mohl vítr odnést.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

JAR pustoší záplavy a sesuvy půdy, domy se bortí před očima. Přes 50…

24.04.2019 12:25 Více než 50 lidí již zahynulo při rozsáhlých záplavách, které po silných deštích postihly…

loading...

Záplavy devastují Quebec: Pod vodou je 4000 budov, jedna žena zemřela

23.04.2019 10:01 Kvůli záplavám v kanadské provincii Quebec je pod vodou na 4000 budov, 1300 lidí se muselo…

Apokalypsa v Íránu: Ajatolláh kvůli záplavám uvolnil peníze z mimořádného…

15.04.2019 12:38 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí povolil využít speciální fond k nápravě škod, které v…

Jih Ameriky devastují bouře a tornáda, několik mrtvých

14.04.2019 09:58 Jih Spojených států zasáhly v sobotu večer a v noci na dnešek silné bouře, které na některých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama