POČASÍ TRHÁ REKORDY: I 15 stupňů nad obvyklými hodnotami, to je realita na Aljašce

Mimořádně teplý konec zimy s teplotami i o 15 stupňů Celsia nad sezónními průměry zažívá letos nejsevernější americký stát Ajlaška. O víkendu by mohla vlna teplého počasí ještě vygradovat, napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Aljaška vypadá jako země zaslíbená, pod povrchem ale ukrývá bohatství
doporučujeme

Na severu státu se očekávají teploty převyšující obvyklé hodnoty i o 20 stupňů.

"Letošní únor i březen byly mimořádně teplé. Spousta míst má našlápnuto k překonání teplotních rekordů pro březen," řekl AFP klimatolog specializující se na Aljašku Rick Thoman. Ve městech na severu státu jako Wainwright, Nuiqsut, Kaktovi a Barrow se o víkendu očekávají teploty o 14 až 22 stupňů Celsia nad normálem.

"V Barrow jsme tento měsíc měli celkem pět rekordně teplých dní," dodává Thoman. Ten poslední přišel ve čtvrtek, kdy se teploměry zastavily na hodnotě 1,1 stupně pod bodem mrazu, což je nad sezónním průměrem o 18 stupňů. Podle Thomana panují tento měsíc podmínky, které jsou obvyklé v dubnu nebo květnu.

Deník The Washignton Post (WP) dodává, že na některých místech v aljašském vnitrozemí zůstala teplota nad bodem mrazu několik nocí po sobě, což se takto brzy v roce stalo poprvé. Odborníci pak varují před nezvykle slabou tloušťkou ledu na jihozápadě Aljašky, kde mnohem dříve než je zvykem přestává být bezpečné přejíždět zamrzlé řeky.

Podle WP představuje aktuální výkyv v teplotách jen nejnovější projev "dlouhodobé epizody akutního a vytrvalého tepla napříč státem i celým arktickým regionem". Aljašku označuje list za jeden z nejrychleji se oteplujících amerických států.

"V arktické oblasti je oteplování dvakrát rychlejší oproti globálnímu průměru, což je způsobeno zejména úbytkem mořského ledu a růstem teploty Severního ledového oceánu," dodává AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pekelné počasí: Oklahomou a Texasem se prohnalo 14 tornád a silný déšť

21.05.2019 12:03 Střední částí Oklahomy a západním Texasem se přehnalo v pondělí večer místního času 14 tornád.…

Cyklon Fani zabil 33 lidí, stovky zraněných. Děsivé záběry řádění živlu …

05.05.2019 14:24 Cyklon Fani, který v minulých dnech zasáhl východní Indii a ve slabší formě pak Bangladéš,…

Cyklon Fani zabil 16 lidí. Trhal střechy, část města Purí je srovnána se…

04.05.2019 15:26 Nejméně 16 obětí si už vyžádal cyklon Fani, který v pátek zasáhl východní pobřeží Indie a dnes se…

Cyklon Fani udeřil na Indii. Vyvrací stromy a stožáry, evakuováno přes…

03.05.2019 18:38 Aktualizováno Na východní pobřeží Indie dnes udeřil cyklon Fani, kvůli němuž úřady evakuovaly přes milion lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama