POČASÍ TRHÁ REKORDY: I 15 stupňů nad obvyklými hodnotami, to je realita na Aljašce

Mimořádně teplý konec zimy s teplotami i o 15 stupňů Celsia nad sezónními průměry zažívá letos nejsevernější americký stát Ajlaška. O víkendu by mohla vlna teplého počasí ještě vygradovat, napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Aljaška vypadá jako země zaslíbená, pod povrchem ale ukrývá bohatství
doporučujeme

Na severu státu se očekávají teploty převyšující obvyklé hodnoty i o 20 stupňů.

"Letošní únor i březen byly mimořádně teplé. Spousta míst má našlápnuto k překonání teplotních rekordů pro březen," řekl AFP klimatolog specializující se na Aljašku Rick Thoman. Ve městech na severu státu jako Wainwright, Nuiqsut, Kaktovi a Barrow se o víkendu očekávají teploty o 14 až 22 stupňů Celsia nad normálem.

"V Barrow jsme tento měsíc měli celkem pět rekordně teplých dní," dodává Thoman. Ten poslední přišel ve čtvrtek, kdy se teploměry zastavily na hodnotě 1,1 stupně pod bodem mrazu, což je nad sezónním průměrem o 18 stupňů. Podle Thomana panují tento měsíc podmínky, které jsou obvyklé v dubnu nebo květnu.

Deník The Washignton Post (WP) dodává, že na některých místech v aljašském vnitrozemí zůstala teplota nad bodem mrazu několik nocí po sobě, což se takto brzy v roce stalo poprvé. Odborníci pak varují před nezvykle slabou tloušťkou ledu na jihozápadě Aljašky, kde mnohem dříve než je zvykem přestává být bezpečné přejíždět zamrzlé řeky.

Podle WP představuje aktuální výkyv v teplotách jen nejnovější projev "dlouhodobé epizody akutního a vytrvalého tepla napříč státem i celým arktickým regionem". Aljašku označuje list za jeden z nejrychleji se oteplujících amerických států.

"V arktické oblasti je oteplování dvakrát rychlejší oproti globálnímu průměru, což je způsobeno zejména úbytkem mořského ledu a růstem teploty Severního ledového oceánu," dodává AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Bombaj se po sto letech řítí silný cyklon. Probíhá evakuace

03.06.2020 12:56 Aktualizováno Indická finanční metropole Bombaj pocítila dopady cyklonu Nisarga, který dnes před polednem SELČ…

Tropická bouře Amanda pustošila Střední Ameriku, nejméně 14 mrtvých

01.06.2020 16:08 Na Guatemalu a Salvador udeřila v neděli tropická bouře Amanda, která si tam vyžádala nejméně 14…

Sever Indie zasáhla vlna veder, v Dillí bylo 47,6 stupně Celsia

27.05.2020 14:52 Indii, která se v současné době potýká s epidemií nemoci covid-19 a také s hejny kobylek ničících…

Západ Austrálie postihla nejsilnější bouře za deset let

24.05.2020 16:20 Asi 50.000 domácností a podniků na západě Austrálie se dnes ocitlo bez proudu v důsledku silné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy