Teploty v Indii atakují 50 stupňů. Desítky mrtvých, lidé kolabují ve vlacích

Indie se potýká s vlnou veder, která si za poslední měsíc vyžádala nejméně 36 mrtvých. V metropoli Dillí bylo tento týden zaznamenáno 48 stupňů Celsia, což je nejvyšší teplota v historii měření. Ve státě Rádžasthán se rtuť teploměru vyšplhala dokonce na 50,6 stupně Celsia a přiblížila se tak celoindickému rekordu 51 stupňů z roku 2016. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Indie, ilustrační foto
doporučujeme

Mezi oběťmi extrémně horkého počasí jsou podle indických médií i čtyři hinduističtí poutníci ve věku 69 až 81 let, kteří zemřeli v úterý v přeplněném vagonu bez klimatizace, když se vraceli vlakem z posvátného města Váránasí na severu země do jižního státu Kérala. Jeden pasažér z vlaku byl rovněž hospitalizován v kritickém stavu. Mnoho chudších Indů si nemůže dovolit cestovat v klimatizovaných vagonech, které jsou podstatně dražší, uvedl deník The Independent.

zdroj: YouTube

Stávající vlna veder si vynutila také uzavření řady škol a univerzit. Úřady opakovaně vyzvaly občany, aby se během dne, pokud možno, zdržovali uvnitř budov. V rozpálených městech se úřady snaží snižovat teplotu kropením ulic.

Experti na klimatické změny podle agentury Reuters zdůrazňují, že indická města musejí urychleně zavést opatření s cílem minimalizovat počet úmrtí a onemocnění způsobených stoupajícími teplotami.

Jejich součástí by mělo být mimo jiné varování občanů prostřednictvím sms, zřízení ochlazovacích stanic a kontroly nejzranitelnějších skupin obyvatel, jako jsou bezdomovci a lidé z chudinských čtvrtí.

Květen a červen jsou obvykle nejteplejšími indickými měsíci, kdy teploty pravidelně přesahují 40 stupňů Celsia, než zemi ochladí monzunové deště.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící vedra dál svírají část Indie. 78 mrtvých, platí zákaz vycházení

17.06.2019 17:18 Vlna extrémních veder zabila za poslední dva dny v severoindickém státě Bihár minimálně 78 lidí,…

Indie evakuuje 300 tisíc lidí. Udeří cyklon Vayu, obří vlny zaplaví pobřeží

12.06.2019 13:52 Indické úřady plánují během dneška evakuovat na 300.000 lidí z pobřeží západního státu Gudžarát…

Katastrofa. Záplavy devastují Arkansas a Missouri, protrhly se…

01.06.2019 10:46 Záplavy v amerických státech Arkansas a Missouri způsobily protržení či poškození protipovodňových…

Pohroma: USA zasáhlo za týden 500 smrtících tornád, míří na New York

29.05.2019 06:26 Více než pět desítek tornád zasáhlo v posledních dvou dnech severní a centrální část Spojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama