Ničivý hurikán Barry se valí na Louisianu, vyhlášen stav nouze

Tropická bouře Barry, která se blíží k pobřeží amerického státu Louisiana, nadále nabírá na síle, takže před vstupem nad pevninu v noci na sobotu může zesílit na první hurikán letošní sezony. Americký prezident Donald Trump v Louisianě vyhlásil stav nouze, což státu umožní čerpat peníze a pomoc z federálních zdrojů, uvedla dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán
doporučujeme

Jádro bouře Barry se v brzkém odpoledni SELČ nacházelo přes sto kilometrů od pobřeží, ke kterému se blížilo rychlostí osmi kilometrů v hodině. Pobřeží Louisiany se již nyní potýká s deštěm. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) by v oblasti, kterou Barry zasáhne, mohlo napršet přes 60 centimetrů.

"Je to nebezpečná situace," uvedl šéf NHC Ken Graham. "Srážky v tomto systému mohou vyvolat bleskové povodně," varoval.

Pro New Orleans bouře znamená náročnou zkoušku protipovodňových opatření, která město po ničivém úderu hurikánu Katrina v roce 2005 modernizovalo. Guvernér Louisiany John Bel Edwards řekl, že New Orleans mohou obecně ohrozit lijáky, rozvodněná řeka a vzedmutí hladiny moře. "Čekáme všechny tři případy," dodal.

Úřady prozatím nepředpokládají, že by se voda v řece Mississippi, jejíž hladina je již nyní vysoko, přelila přes hráze chránící New Orleans, může se to ale stát při změně směru či intenzity bouře.

Bouře na pevninu vstoupí v noci na sobotu místního času (v sobotu ráno SELČ), síla větru by v té době mohla dosahovat až 120 kilometrů v hodině, což je již těsně intenzita hurikánu prvního stupně.

Na řádění živlu se mezitím připravuje národní garda a záchranářské týmy, které mají k dispozici plavidla a vozidla s technikou pro pohyb v zaplavených oblastech. Garda oznámila, že v pohotovosti má také helikoptéry a že má nachystané zásoby pitné vody, potravin a dek. Přípravy učinil i Trump, který vyhlásil v Louisianě stav nouze. Pověřil rovněž ministerstvo vnitřní bezpečnosti a federální krizovou agenturu, aby spolu se státními úřady koordinovaly pomoc.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyhlašují mimořádný stav. Ničivá vedra zabíjí, města ruší akce

20.07.2019 22:01 Rozsáhlé území od Texasu po stát Maine na severovýchodě Spojených států zasáhla silná vlna veder,…

Červen 2019 byl nejteplejším červnem, zjistili američtí vědci. Potvrzuje…

19.07.2019 16:19 Červen 2019 byl nejteplejším červnem v historii. Uvádí to data amerického Národního úřadu pro oceán…

U Mrtvého moře naměřili rekordních 50 stupňů, desítky lidí kolabovaly

18.07.2019 21:05 Izrael trápí nezvyklá vedra, kvůli nimž se mimo jiné šíří lesní požáry. Ve středu naměřili tamní…

Tajfun Danas se přehnal nad Filipínami, Tchaj-wanu se vyhnul

18.07.2019 19:36 Tajfun Danas přinesl do jihovýchodní Asie silné deště, které na Filipínách způsobily místní záplavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama