Ničivý hurikán Barry se valí na Louisianu, vyhlášen stav nouze

Tropická bouře Barry, která se blíží k pobřeží amerického státu Louisiana, nadále nabírá na síle, takže před vstupem nad pevninu v noci na sobotu může zesílit na první hurikán letošní sezony. Americký prezident Donald Trump v Louisianě vyhlásil stav nouze, což státu umožní čerpat peníze a pomoc z federálních zdrojů, uvedla dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán
doporučujeme

Jádro bouře Barry se v brzkém odpoledni SELČ nacházelo přes sto kilometrů od pobřeží, ke kterému se blížilo rychlostí osmi kilometrů v hodině. Pobřeží Louisiany se již nyní potýká s deštěm. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) by v oblasti, kterou Barry zasáhne, mohlo napršet přes 60 centimetrů.

"Je to nebezpečná situace," uvedl šéf NHC Ken Graham. "Srážky v tomto systému mohou vyvolat bleskové povodně," varoval.

Pro New Orleans bouře znamená náročnou zkoušku protipovodňových opatření, která město po ničivém úderu hurikánu Katrina v roce 2005 modernizovalo. Guvernér Louisiany John Bel Edwards řekl, že New Orleans mohou obecně ohrozit lijáky, rozvodněná řeka a vzedmutí hladiny moře. "Čekáme všechny tři případy," dodal.

Úřady prozatím nepředpokládají, že by se voda v řece Mississippi, jejíž hladina je již nyní vysoko, přelila přes hráze chránící New Orleans, může se to ale stát při změně směru či intenzity bouře.

Bouře na pevninu vstoupí v noci na sobotu místního času (v sobotu ráno SELČ), síla větru by v té době mohla dosahovat až 120 kilometrů v hodině, což je již těsně intenzita hurikánu prvního stupně.

Na řádění živlu se mezitím připravuje národní garda a záchranářské týmy, které mají k dispozici plavidla a vozidla s technikou pro pohyb v zaplavených oblastech. Garda oznámila, že v pohotovosti má také helikoptéry a že má nachystané zásoby pitné vody, potravin a dek. Přípravy učinil i Trump, který vyhlásil v Louisianě stav nouze. Pověřil rovněž ministerstvo vnitřní bezpečnosti a federální krizovou agenturu, aby spolu se státními úřady koordinovaly pomoc.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí může být letos extrémní. Experti varují před šíleným vedrem

17.01.2020 22:10 Aktualizováno Uplynulé desetiletí bylo z hlediska počasí nejteplejší v historii měření. Oznámila to Světová…

Záplavy, mrazy, chumelenice. Afghánistán bojuje s počasím, 39 mrtvých

14.01.2020 12:14 Nejméně 39 mrtvých a přes 60 zraněných si za poslední dva týdny vyžádaly silné sněhové a dešťové…

Sesuvy lavin v Kašmíru: Desítky mrtvých, města jsou odříznuta od světa

14.01.2020 11:11 Nejméně 67 lidí zahynulo od pondělí při sesuvech lavin v Kašmíru. Mnoho dalších se pohřešuje a…

V Austrálii opět roste riziko požárů, lidé jsou evakuováni

09.01.2020 12:16 Australské úřady dnes na jihovýchodě země zahájily evakuaci obyvatel z oblastí, které jsou kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama