Tajfun Danas se přehnal nad Filipínami, Tchaj-wanu se vyhnul

Tajfun Danas přinesl do jihovýchodní Asie silné deště, které na Filipínách způsobily místní záplavy. Ostrovu Tchaj-wan, kde úřady ve středu preventivně evakuovaly stovky lidí a aerolinie rušily domácí lety, se ale tajfun nakonec vyhnul a nezpůsobil tam větší škody. Odvoláno bylo již také varování tchajwanských úřadů před vzedmutým mořem. Uvedl to dnes portál AccuWeather.

Přidejte svůj názor

tajfun Danas
doporučujeme

Meteorologové předpokládají, že živel bude nyní pomalu postupovat severovýchodním směrem a o víkendu by měl mohutnými lijáky zasáhnout Jižní Koreu a Japonsko. V Jižní Koreji se očekávají lokální záplavy a zpoždění v dopravě. Husté deště postihnou japonské ostrovy Kjúšú, Šikoku a Honšú, kde budou bleskovými povodněmi a sesuvy půdy ohroženy miliony lidí, píše portál AccuWeather. Vichr by mohl v nárazech dosahovat 110 kilometrů v hodině.

Na Tchaj-wanu bylo ve středu kvůli tajfunu Danas preventivně převezeno na bezpečná místa 2000 lidí, většinou turistů z ostrovů u východního pobřeží Tchaj-wanu. Zrušeny byly téměř dvě desítky vnitrostátních letů, nevypluly ani některé trajekty. V pohotovosti byli v určitých oblastech vojáci, aby pomohli s případným odstraňováním následků lijáků, jako jsou sesuvy půdy a záplavy.

Tajfun nakonec Tchaj-wan nezasáhl, ale prohnal se kolem jeho východního pobřeží. Místo mohutných lijáků tak na ostrově zaznamenali jen místní přeháňky a bouřky, napsal portál AccuWeather.

Tajfuny Tchaj-wan, Čínu a Filipíny zasahují pravidelně ve druhé polovině roku, když naberou sílu z teplých vod Tichého oceánu nebo Jihočínského moře, připomněla agentura Reuters. Před deseti lety nepřežilo řádění tajfunu Morakot na Tchaj-wanu téměř sedm stovek lidí. Většina z nich zahynula při sesuvech půdy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aljaška taje. Letošní červenec nejteplejším v historii

17.08.2019 20:31 Letošní červenec se stal doposud vůbec nejteplejším měsícem Aljašky. Průměrná teplota tam dosáhla…

Sydney čeká katastrofa? Brzy muže být bez vody, sucho neúprosně postupuje

16.08.2019 10:50 Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varují, že nebývalým tempem ubývá množství vody v tocích…

Japonsko devastuje bouře Krosa, její "oko" je nezvykle velké. Jeden mrtvý,…

15.08.2019 18:02 Aktualizováno Japonsko dnes zasáhla tropická bouře Krosa, která si vyžádala nejméně jednu oběť a zranila 34 lidí.…

Tajfun Krosa se řítí na Japonsko. Zastaví šinkanzeny, jsou rušeny lety

14.08.2019 09:08 Japonsko se připravuje na příchod tajfunu Krosa, který by měl podle meteorologů na západní pobřeží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama