Vědci zveřejnili čárový kód pro Česko. Ukazuje, jak kriticky na tom jsme

Svět zažívá v posledních letech jeden teplotní extrém za druhým. Vedra se nevyhýbají ani Česku, přičemž takové teploty jako dnes naši předci nepamatují. Vědci se proto rozhodli bojovat s extrémy počasí netradiční metodou. Čárovými kódy.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Průměrné roční teploty v Česku
doporučujeme

Vědci z britského Institutu pro environmentální analytiku vytvořili aplikaci, která ve formě připomínající čárový kód ukazuje, jak se měnily průměrné teploty v jednotlivých zemích světa za posledních více než sto let.

Aplikace #ShowYourStripes, za kterou stojí autor výzkumného týmu, klimatický vědec Ed Hawkins, zobrazuje teploty ve vybraných státech nebo kontinentech za období od roku 1901 do roku 2018. Na rozdíl od běžných grafů a animací se ale rozhodl využít netradiční formu.

Obrázek ve formě připomínající čárový kód v jednotlivých segmentech ukazuje, jaké v dané zemi panovaly v jakém období teploty. Drtivá většina vybraných zemí přitom vypadá relativně podobně.

img-responsive

Průměrné roční teploty na celém světě | foto: showyourstripes.info

Zatímco vlevo, tedy v roce 1901, se roční průměrné teploty pohybovaly relativně nízko, s přibývajícími roky začíná obrázek stále více červenat. Většina zemí a kontinentů pak končí v roce 2018 s tmavě rudou barvou, zobrazující vysoké průměry teplot.

Existuje pouze pár zemí, kde je tento průběh mírně odlišný a extrémní teplotní výkyvy se objevovaly už před desítkami let. Ve většině případů se průměrná teplota začala v zemích zvedat až v poslední čtvrtině sledovaného období.

Specifická data poskytuje přehled průměrných ročních teplot na celé Zemi. Ten je měřen už od roku 1850 a ukazuje, že k prudkému nárůstu teplot začalo docházet až v posledních letech.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aljaška taje. Letošní červenec nejteplejším v historii

17.08.2019 20:31 Letošní červenec se stal doposud vůbec nejteplejším měsícem Aljašky. Průměrná teplota tam dosáhla…

Sydney čeká katastrofa? Brzy muže být bez vody, sucho neúprosně postupuje

16.08.2019 10:50 Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varují, že nebývalým tempem ubývá množství vody v tocích…

Japonsko devastuje bouře Krosa, její "oko" je nezvykle velké. Jeden mrtvý,…

15.08.2019 18:02 Aktualizováno Japonsko dnes zasáhla tropická bouře Krosa, která si vyžádala nejméně jednu oběť a zranila 34 lidí.…

Tajfun Krosa se řítí na Japonsko. Zastaví šinkanzeny, jsou rušeny lety

14.08.2019 09:08 Japonsko se připravuje na příchod tajfunu Krosa, který by měl podle meteorologů na západní pobřeží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama