Tajfun Lekima zabíjel na Tchaj-wanu a ohrožuje Čínu. Už se zformoval další tajfun

Severní části Tchaj-wanu dnes zasáhl tajfun Lekima. Nejméně jednoho člověka zabil a další tři zranil, uvedla agentura Kjódó. Podle agentury DPA bouře zranila také čtyři lidi v japonské prefektuře Okinawa. Živel teď směřuje k čínské provincii Če-ťiang a k Šanghaji, kde má udeřit v sobotu v ranních hodinách místního času (dnes večer SELČ).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Bouře při průchodu kolem Tchaj-wanu ztratila část síly a nespadá už do kategorie supertajfunu, ostrov ale přesto zasáhl vítr o rychlosti až 173 kilometrů za hodinu.

Zatím jedinou hlášenou obětí je 64letý muž z metropole Tchaj-peje, jehož shodil vítr, když zastřihával strom.

Úřady před příchodem bouře vydaly varování před silným deštěm a větrem, obavy panovaly také ze sesuvů půdy či záplav. Asi 2500 lidí z nízko položených oblastí bylo evakuováno. Kolem poledne místního času (06:00 SELČ) však v deseti místech, kde deště způsobily záplavy, už hladina vody klesala.

Silnice a železnice zůstaly otevřené, několik stovek mezinárodních i vnitrostátních letů muselo být zrušeno nebo mělo zpoždění. Živel přerušil zhruba stovku cest trajektů, jak domácích, tak mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou.

Bouře rovněž způsobila výpadky elektřiny zhruba v 61.000 domácnostech, nicméně dodávky se dařilo rychle obnovit. Asi 300 domácností je stále bez zemního plynu.

Podle meteorologů má tajfun dál ztrácet na síle. Až se dostane nad pevninu, zřejmě zeslabí na tropickou bouři. Špatné počasí by ale v okolí Šanghaje podle předpovědi mělo trvat nejméně do neděle a podle místních médií má být evakuováno až 16.000 obyvatel z okolí města. Čínské úřady rovněž varovaly před záplavami na východních úsecích řeky Jang-c’-ťiang a Žluté řeky. Výstraha nyní platí do středy příštího týdne.

V západním Tichomoří se také utvořil další tajfun pojmenovaný Krosa, který je teď severně od ostrova Guam. Zatím není jisté, jakým směrem se bude pohybovat, je ale možné, že v příštím týdnu zasáhne jižní část Japonska. Na ostrov Kjúšú přitom v úterý udeřil tajfun Francisco, který tam zranil několik lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Bangladéš se řítí mohutný cyklón Bulbul, 1,5 milionu lidí evakuováno

09.11.2019 22:05 Aktualizováno Indii a jih Bangladéše dnes zasáhl cyklón Bulbul. Z Indie jsou hlášeni první dva mrtví, evakuovány…

Na Egypt a Izrael se řítí neobvyklý hurikán

25.10.2019 23:06 Meteorologové sledují shluk bouří nad Středozemním mořem, který by se mohl proměnit v neobvyklý …

Japonsko zasáhla další přírodní katastrofa, po nezvěstných pátrá armáda

25.10.2019 17:25 Jedna žena zemřela a dva další lidé jsou pohřešováni po sesuvech půdy způsobených silnými dešti,…

Expert na počasí vyráží dech. Zemi jsme zničili? Tohle přijde v příštích…

23.10.2019 22:09 Aktualizováno Navzdory všem snahám o stabilizaci klimatických změn je nedokážeme zcela zastavit. To potrvá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama