Aljaška taje. Letošní červenec nejteplejším v historii

Letošní červenec se stal doposud vůbec nejteplejším měsícem Aljašky. Průměrná teplota tam dosáhla 14,5 stupně Celsia. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na údaje amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA).

Přidejte svůj názor

Aljaška vypadá jako země zaslíbená, pod povrchem ale ukrývá bohatství
doporučujeme

Letošní rekordní teplota je tři stupně nad průměrem červencových teplot v tomto americkém státě, který leží převážně na stejnojmenném poloostrově. O 0,4 stupně překonala dosavadní nejvyšší údaj zaznamenaný na Aljašce ve stejném letním měsíci v roce 2004, uvedl NOAA.

Účinky se projevily v oblasti od Severního ledového oceánu až po největší mírný deštný prales na světě na Aljašském Panhandlu, poznamenala AP. Připomněla přitom, že v Anchorage, největším městě státu, na tamním letišti naměřili rekordní teplotu 32,22 stupně Celsia. Do té doby bylo na Aljašce nejtepleji 4. července 1969, kdy na stejném místě zaznamenali 29,44 stupně Celsia.

Podle údajů Národního centra pro údaje o sněhu a ledu při Coloradské univerzitě mořský led u severního a severozápadního pobřeží Aljašky a v dalších arktických oblastech v červenci ustoupil na nejnižší úroveň, jaká byla kdy zaregistrována. Jeho rozloha se zmenšila na rekordních 7,6 milionu čtverečních kilometrů, což je ztráta o 80.000 čtverečních kilometrů větší, než tomu bylo při předchozím největším tání v červenci 2012.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Imelda zasáhla Houston. Město je pod vodou, vyhlášen stav ohrožení

20.09.2019 08:58 Aktualizováno Američtí záchranáři ve čtvrtek a v noci na dnešek zachraňovali stovky lidí z rezidenčních čtvrtí…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Na Bermudy se řítí hurikán Humberto, udeří brzy ráno

18.09.2019 22:57 Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc…

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň, žene se k Bermudám

18.09.2019 08:16 Hurikán Humberto v úterý zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama